Kültür SanatManşet - Yan

Bülent Emrah Parlak: Kürt meselesi çok büyük iktidar sağlıyor

Bülent Emrah Parlak, Türkiye gündemini değerlendirdi “Kürt meselesini çözüyormuş gibi yapmak ya da çözmemek çok büyük iktidar sağlıyor” ifadesini kullandı.

Tiyatrocu ve Oyuncu Bülent Emrah Parlak, pandemiden Kürt meselesine kadar Türkiye gündemine ilişkin birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Kürt meselesini için “İhtiyaç dahilinde ortaya çıkartılıyor” diyen Parlak, “Çünkü bunun krizi çok büyük iktidar sağlıyor. Kürt meselesini çözüyormuş gibi yapmak ya da çözmemek çok büyük iktidar sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“Kürt meselesini orasından burasından çekip ortada tutuyorlar”

Yeni Yaşam’dan Nezahat Doğan’ın sorularını yanıtlayan Parlak’ın, ‘Kürt sorunu’na ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“Kürt meselesini fırına sokuyorlar, çıkartıyorlar, ısıtıyorlar, buzdolabına koyuyorlar tekrar soğutuyorlar. Ne zaman ihtiyaç olursa, o zaman bir araya geliniyor. Bir durup biraz ayrışalım çünkü bu taraftan da oy almamız gerekiyor deniyor. Neredeyse Cumhuriyet kurulduğundan beri aslında çok basit, sorun olmayacak bir şekilde çözümlenecek Kürt meselesini, her yanından orasından burasından çekip ortada tutuyorlar. Çok basit bir oyun bu, bunu da hepimiz görüyoruz. Ya bu insanlar yoruldu artık! “Kürt-Türk kardeştir” “Kürt-Türk arasında bir ayrım yoktur” demekten. Sokaktaki insan yoruldu. Yok! Zorla zorla zorla bir faşizm yaratılmaya çalışılıyor ama karşılığı yok. Anadolu’da herkesin dilindedir değil mi “Benim de Kürt arkadaşlarım var”, “benim de Türk arkadaşlarım var”.

“Kürt meselesi çok büyük iktidar sağlıyor”

Mesela benim babam Kürt, annem Türk. Biz müthiş bir aileydik. Hiçbir zaman problem olmadı. İki tane de koca sülalem var benim. Bir oradan bir buradan. Yani bu ihtiyaç dahilinde ortaya çıkartılıyor. Çünkü bunun krizi çok büyük iktidar sağlıyor. Kürt meselesini çözüyormuş gibi yapmak ya da çözmemek çok büyük iktidar sağlıyor. Dönemine uygun şekilde kullanılıyor. Ama insanlara olan oluyor, bölgeye olan oluyor, ülkemize, kardeşliğimize olan oluyor. Bu hemen bitirilmesi gereken bir mesele ama bitirilmiyor. Olan hepimize oluyor.”

Röportajın tamamı için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir