GündemManşetSon 24 Saat

Boğaziçili öğrencilerin burs ve kredilerinin kesilmesi Meclis gündeminde

HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit, Cumhurbaşkanının üniversitelerine atadığı AKP’li Melih Bulu’nun rektörlüğünü protesto ettikleri için Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kredi ve burslarının kesilmesini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan ve atandığı günden beri üniversite bileşenlerinin rektörlüğünü kabul etmediği Melih Bulu’ya ve atanma kararına itiraz protestoları günlerce sürmüştü. Hem kampüste, hem İstanbul sokaklarında eylemler sürerken üniversitede akademisyenlerin başlattığı nöbet 100 günden fazladır sürüyor.

Eylemlere destek veren en az 100 öğrencinin KYK kredi ve bursları kesilmişti.

Tıklayın: Boğaziçili öğrencilerin bursu 2008’de yürürlükten kaldırılan yönetmelikle kesilmiş

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, 100 öğrencinin KYK kredi ve burslarının kesilmesini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

Koçyiğit’in, Bakan Selçuk tarafından yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu sorular şöyle:

“1- Hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet veya disiplin süreci olmayan öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu tarafından burslarının kesilmesinin gerekçesi nedir?

2- Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Anayasal haklarını kullanarak yapmış oldukları protesto gösterileri burs kesmeye gerekçe yapılabilir mi?

3- Bursun kesilmesine dayanak yapılan maddede kesin hüküm şartı aranırken öğrencilerin kesinleşmiş bir mahkumiyet hükümlerinin olmaması ve işlem tesis edilmesi Anayasa’ya aykırı değil midir?

4- Son 10 yıl içerisinde okul içinde veya dışında katıldığı eylem ve etkinlik nedeniyle bursu kesilen öğrenci sayısı kaçtır?  

5- İdarenin bu işlemi karşısında şahısların yapmış olduğu itirazların kabul görülme oranı nedir?Kredi Yurtlar Kurumunun; burs, kredi ve yurt başvurularında AKP’ye üyelik sorusu neden yer almaktadır?”

Tıklayın: İmamoğlu, bursu kesilen Boğaziçi öğrencilere destek vereceklerini açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir