GündemPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Boğaziçi Üniversitesi’nde çok sayıda öğrenci gözaltına alındı

Kuzey Kampüs önündeki dört öğrencinin ellerindeki LGBTİ+ bayrağı gerekçe gösterilerek gözaltına alınmasıı üzerine olaya tepki gösteren öğrencilere polis şiddet uyguladı. 12 kişi de gözaltına alındı.

Arkadaşlarının bırakılması için kampüs önünde toplanan öğrencilere polis müdahale etti. Öğrencilere sert müdahale sonrası çok sayıda kişinin gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısının 12 olarak belirtildi.

‘Arkadaşlarımız bırakılana kadar gitmiyoruz’

Boğaziçi Direnişi tarafından yapılan paylaşımda ellerinde LGBTİ+ bayrağı olan dört öğrencinin Güney Kampüs’ten Kuzey Kampüs’e giderken polis tarafından durdurulduğu belirtildi.

Daha sonra yapılan paylaşımda “LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle arkadaşlarımız gözaltı araçlarına bindirildiler, bizle bilgi paylaşılmıyor, polisler dağılmamızı talep ediyor. Hukuksuz muameleye maruz bırakılan arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar hiçbir yere gitmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Polisten öğrencilere şiddet

Olayın duyulmasının ardından birçok öğrenci arkadaşlarının serbest bırakılması için Kuzey Kampüs kapısına gitti. Yapılan paylaşımda “Arkadaşlarımızın serbest kalmasını istediğimiz, onları almadan yerimizden ayrılmadığımız için etrafımız polisler tarafından sarıldı” denildi.

Polis burada da öğrencileri dağıtmak için öğrencilere şiddet uyguladı. Polis müdahalesi sırasında 12 öğrencinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Kampüs çıkışlarını kolluk kuvvetleri tutarken öğrenciler ise gözaltına alınan bütün arkadaşları serbest bırakılana kadar eylemlerini sonlandırmayacaklarını duyurdular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir