Gündem

Boğaziçi eylemleri: 23 öğrenci ilk kez hakim karşısında

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma eyleminde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın da aralarında olduğu 23 kişi bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemler, ülkenin dört bir yanında destek görmüş, 2 Şubat’ta Kadıköy’de yapılmak istenen eyleme ise polis sert bir şekilde müdahale etmişti. Müdahalede gözaltına alınan 93 kişiden 2’si tutuklanmış, 11 kişiye ev hapsi verilmişti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 23 kişiden 3’ü için 3 yıl 6 aydan 10 yıla kadar, 20 kişi için 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede, gözaltına alınanların  2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri ve polise mukavemette bulundukları öne sürülüyor.

Milletvekilleri engellenmeye çalışıldı

HDPi Milletvekili Hüda Kaya, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, TİP Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay duruşma salonuna alınmak istenmedi. Milletvekilleri ısrarları sonrasında duruşma salonuna girmeyi başardı. 

“Keyfi ve siyasi bir karar”

Duruşmanın başlamasıyla tutuklu bulunan Anıl Akyüz ifadesini verdi. Üniversite öğrencileri tarafından sosyal medya üzerinden eylem çağrısı yapıldığını aktaran Akyüz, “Ben de mitinge katılmak istedim. Herhangi bir eylem veya yürüyüş yokken kolluk kuvvetleri tarafından önüm kesildi. O sırada herhangi bir dağılın ihtarı yapılmadı. Kolluk kuvvetleri başımdan tutup beni kaldırıma vurdular yüzümde hala izleri var” ifadelerini kullandı. 

Akyüz, “2 aydır tutukluyum, bu kararın keyfi ve siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple tahliyemi talep ediyorum. Üzerime atılı şuçlanaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum” dedi. 

“Elektronik kelepçenin kadına şiddet faillerine uygulanacağı söylenmişti, biz öğrencilere uygulanıyor”

Elektronik kelepçe cezası alan Aslı Altınok, elektronik kelepçenin şiddet faillerine uygulanacak şekilde çıkartıldığını ancak sadece 79 şiddet failinin ev hapsinde olduğunu belirtti. Altınok, “Yerli elektronik kelepçenin kadına şiddet faillerine uygulanacağı söylenmişti. Ancak görüldüğü üzere elektronik kelepçe biz öğrencilere uygulanıyor. Bunun anlamı biz kadına şiddeti önlemek yerine, muhalif sesleri bastırmak istiyoruz demektir. Yalnızca 79 şiddet failine kelepçe uygulanıyor ancak yüzün üzerinde siyasi insana kelepçe takıldı. Ev hapsi kararımın kalkmasını ve kadına şiddet faillerine ev hapsi cezası verilmesini talep ediyorum” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir