DünyaManşet - Yan

BM yetkilisi: Gazze’de 2 milyon insanın güvenli hiçbir yeri yok

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Lowcock, “Gazze’de 2 milyon insanın güvenli hiçbir yeri yok” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yazılı bir açıklama yaparak, İsrail ve Filistin arasında artan gerginliğin büyük kayıplara sebebiyet verdiğini ve aralarında çocukların da bulunduğu sivil ölümlerine neden olan şiddetin ‘tiksindirici’ olduğunu ifade etti.

“2 milyon insanın güvenli hiçbir yeri yok”

Çatışmaların derhal son bulması gerektiğine, hava saldırıları ve roketlerin ölümü ve yıkım ile travma dışında hiçbir şey getirmediğine dikkati çeken Lowcock, taraflara uluslararası insani hukuka saygı duymaları ve sivilleri koruma çağrısında bulunarak, “Gazze’ye aşırı sıklıktaki İsrail bombardımanından derin endişe duyuyorum. 2 milyon insanın 13 yıldır dünyanın geri kalanından zorla izole edildiği Gazze’de güvenli hiçbir yeri yok” ifadelerini kullandı.

“58 binden fazla insan yerinden edildi”

Filistinli grupların İsrail’de nüfusun yoğun olduğu bölgelere ‘gelişigüzel roket fırlatmasının da kabul edilemez olduğunu ve son bulması gerektiğini’ ifade eden Lowcock, Gazze’de 58 binden fazla kişinin yerinden edildiğini ve okullara sığındığını belirtti.

Lowcock, ayrıca Gazze’ye insani yardımların girebilmesi için Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarının açılması çağrısında bulundu.

https://yaziyor.org/2021/05/19/gazzede-travma-tedavisi-gorev-11-cocuk-israil-saldirilarinda-olduruldu/
https://yaziyor.org/2021/05/19/gazzede-son-durum-63u-cocuk-217-kisi-hayatini-kaybetti/
https://yaziyor.org/2021/05/18/israil-gazzedeki-kizilay-binasini-vurdu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir