GündemManşet - Yan

Binali Yıldırım’ı gümrük kayıtlarının ardından Venezuela’da yaşayan iş insanı da yalanladı!

Sedat Peker’in Erkan Yıldırım hakkındaki iddialarını reddeden Binali Yıldırım’ı gümrük kayıtlarının ardından Venezuela’da yaşayan iş insanı da yalanladı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’ın ‘kokainin yeni güzergahını belirlemek için geçen aylarda Venezuela’ya gittiğini’ öne sürmüştü. Binali Yıldırım ise oğlunun bu ülkeye sağlık malzemesi dağıtmak için gittiğini, uyuşturucuyla kendilerinin yan yana getirilemeyeceğini söylemiş, Peker hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Önce gümrük kayıtları yalanladı

Gümrük kayıtlarında Yıldırım’ın Venezuela’da bulunduğu 1 Ekim-31 Aralık 2020’de Türkiye’den bu ülkeye maske sevkiyatı yapılmadığı ortaya çıkmış, aynı dönemdeki 1500 adetlik test kiti sevkiyatınınsa, Yıldırım ile bağlantısı bulunmayan iki firma arasındaki ticari faaliyet olduğu belirlenmişti.

“Bize böyle bir yardım ulaşmadı”

VOA Türkçe’ye konuşan Türkiyeli iş insanları, kendilerine test kiti veya maske yardımı yapılmadığını; zaten bu ihtiyaçları karşılayabilecek ekonomik koşullara sahip olduklarını belirtti.

Yaklaşık 10 yıldır Venezuela’da yaşayan ve deri ihracatı işiyle uğraşan Mehmet Hoşhanlı, şunları söyledi:

“Haberlerden duyduğumuza göre Türkiye’den Venezuela’ya maske ve test kiti yardımı gelmiş ve bunlar da Venezuela’da yaşayan Türk işadamlarına ve ihtiyacı olan kişilere dağıtılması için verilmiş. Venezuela’da bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar işadamı var ve biz bu işadamlarıyla sürekli diyalog halindeyiz. Böyle bir test kitinin geldiğinden hiçbirimizin haber yok ve bize böyle bir yardım ulaşmadı.”

Venezuela’da büyükelçilik çalışanları dışında toplamda 30 civarında Türkiyeli yaşıyor. Hoşhanlı, az sayıdaki topluluk içinde Venezuela’da 10 dolar ödeyerek yapılabilecek hızlı testi ya da 1 doların altında bir fiyata satın alınabilecek maskeyi temin edebilmekte zorluk yaşayan bir kesimin olmadığını belirtti.

“Test kiti ya da maske verilmediğini teyit edebilirim”

Hoşhanlı, şunları aktardı:

“Burada yaşayan Türkler içerisinde böyle bir yardıma ihtiyacı olan kişi olabileceğini sanmıyorum, olsa bile iki üç kişidir ve onları da tanıyorum. Size ne Venezuela’daki iş adamlarına ne de buradaki ihtiyaç sahiplerine test kiti ya da maske verilmediğini teyit edebilirim. Biz böyle bir yardım gelmedi, almadık, görmedik.”

https://yaziyor.org/2021/05/23/akpli-vekil-erkan-yildirim-cami-yapimi-icin-venezuelaya-geldi/
https://yaziyor.org/2021/05/24/binali-yildirim-oglu-hakkindaki-iddialara-iliskin-cuneyt-ozdemire-konustu/
https://yaziyor.org/2021/05/24/burdur-valisi-erkam-yildirima-destek-tweetini-sildi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir