ÇevreManşet - YanSon 24 SaatTüm Haberler

Betona ve HES’lere gömdükleri Karadeniz için yine sel çanları çalıyor!

Meteoroloji, pazartesi gününden itibaren Karadeniz Bölgesi’nde yağışların etkili olacağını, salı günü yağışların Trabzon’un doğusu ve Rize ile Artvin’in kıyı kesimlerinde etkisini artırarak çok kuvvetli ve şiddetli olacağını duyurdu.

Rant ve para için doğaya savaş açan, bilime kulak vermeyen projelere, yapılaşmalara izin veren anlayışın icraatları Karadeniz’de yağışların sel felaketine dönmesine neden oldu. Bir yandan yerelde yaratılan tahribat bir yandan dünya genelinde küresel ısınmaya neden olan tahribat doğanın çok daha güçlü cevaplar vermesiyle karşılık buluyor.

TIKLAYIN: Erdoğan sel felakatinin yaşandığı Rize’de konuştu, suçlu Rizeliler oldu

Sel riski yüksek olan Karadeniz için Meteorolojiden kaygı veren bir ikaz geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günlük hava tahmin raporuna göre, ülkenin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Sakarya, Çankırı, Sivas, Kars ve Ardahan çevreleri, Karaman, Niğde ve Kayseri’nin doğu kesimleri ile bu akşam saatlerinde Uşak, Denizli, Afyonkarahisar, Burdur ve Isparta çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış

Yağışların; Samsun ve Sinop çevreleri ile Bartın’ın doğu, Karabük ve Kastamonu kuzey, Ordu’nun batı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yarın (Pazartesi) sabah saatlerinde etkili olması beklenen yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

Yarın etkisi artacak

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; 27.07.2021 Salı günü sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak, Ordu ve Giresun ile Trabzon’un batısında çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2), Trabzon’un doğusu ve Rize ile Artvin’in kıyı kesimlerinde şiddetli, yer yer aşırı (75-150 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor.

Sel ve heyelan uyarısı

Yağışların Çarşamba günü ilk saatlerde etkisini azaltması bekleniyor. Meydana gelebilecek ani sel, su baskını, taşkın, heyelan, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

TIKLAYIN: İklim değişikliği: Son 50 yılda 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir