GündemManşet - Yan

Berat Albayrak CHP’ye dava açtı

CHP’li Muharrem Erkek, Berat Albayrak’ın CHP’ye 500 bin liralık dava açtığını açıkladı.

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, savcılıkların talimatıyla CHP’nin ‘128 milyar dolar nerede?’ yazılı afişlerinin kaldırılmasına ilişkin CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Söz konusu afişlerin CHP tarafından il ve il başkanlıklarına asılması ve gündeme getirilmesi sonrası eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın CHP’ye dava açtığını ve 500 bin TL talep ettiğini belirten Erkek, “Partimize bir dava açıldı. Sosyete damat, partimize dava açtı. 500 bin lira talep ediyor. İstanbul Anadolu 29. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açıldı. Herkes takip etsin. 128 milyar dolar nerede’ diye sorduğumuz için açıldı” ifadelerini kullandı.

“Para akışını herkes izleyebilir diyor”

CHP’li Erkek konuya ilişkin şunları söyledi:

“Partimize bir dava açıldı. Sosyete damat, partimize dava açtı. 500 bin lira talep ediyor. İstanbul Anadolu 29. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açıldı. Herkes takip etsin. 128 milyar dolar nerede’ diye sorduğumuz için açıldı. Dava dilekçesinde enteresan şeyler var. ‘Bu soruyu niye soruyorsunuz, kişilik haklarımı niye zedeliyorsunuz, paranın akışını herkes izleyebilir’ diyor. Vatandaş nasıl takip edecek? Bizim uzmanlarımız takip etti, onun için soruyor çünkü para görünmüyor. Bu dava da ibretlik dava olarak hukuk tarihine geçecek. İktidarın durumu neye benziyor. ‘Ben har vurup harman savurmuşum, en son evimi satmışım, paramı yemişim, şimdi borçla yerine koymaya çalışıyorum.’ Biz ‘hangi tarihlerde, hangi ihaleyle, hangi kurdan, kimlere sattınız’ diye soruyoruz. Çıkın açıklayın. Devlet sırrı mı bu? Çıkın açıklayın kardeşim, hesap verin! Saydamlık yoksa zaten demokrasi yoktur. Amacımız bu zaten, demokratik hukuk devleti arıyoruz. Biz mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugün il başkanlarımızı, ilçe başkanlarımızı, gençlik kollarımızı ifadeye çağırıyorlar. Hiç sorun değil. Üyemizden genel başkanımıza kadar hangi baskıyı kurarsanız kurun bir santim hiçbirimiz geri adım atmayacağız. Sorduğumuz sorudan çok rahatsızlarmış. ‘128 milyar dolar nerede’ sorusundan çok rahatsızlarmış. Verdiğimiz rahatsızlıktan çok mutluyuz.”

“İktidar günahlarına halkı ortak etmek istiyor”

Muharrem Erkek, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin ‘128 milyar doların Türk halkının evinde ve banka hesaplarında’ olduğuna dair açıklamasına da yanıt verdi:

“128 milyar dolar nerede? Canikli, ‘bu para Türk halkının evinde’ diyor. Soruyorum, var mı? Kimin evinde? Öyle bir iktidar ile karşı karşıyayız ki pandemiden, vaka artışlarından, mevcut tablodan 84 milyon sorumlu. İktidar, günahlarına halkı ortak etmek istiyor, kendisine suç ortağı arıyor ama nafile. Gerçek gün ışığı gibi ortada. Çok haklı bir soru sorduğumuz için günlerdir muhalefet ağır baskı altında. ‘128 milyar dolar nerede?’ diye sormak bizim Anayasal görevimiz. İktidara soruyoruz. 128 milyar dolar nerede? Bugün itibariyle 40 ilde astığımız afişler, pankartlar toplatıldı. Önemli olan onları kanunsuz emirlerle toplatmak değil, önemli olan bu haklı soruya cevap verebilmek. İl ilçe başkanlıklarımıza giriyorlar. Bugün itibariyle valiler, savcılar, mülki amirler açıkça suç işliyorlar çünkü kanunsuz emir veriyorlar. Polislerimize bir şey söylemedim çünkü onlara yazılı talimat veriliyor. Zorla uygulatıyorlar. Bu büyük bir hukuksuzluk, demokrasiye ağır darbedir. Cevabını veremediğiniz için mi bu kadar korkuyorsunuz? Sarayın duvarları arasında korku o kadar büyümüş ki bu kadar haklı soruya dahi cevap veremiyorlar. Erdoğan’ın Türkiye’yi getirdiği ileri demokrasi işte bu. Muhalefet yapmak suç, soru sormak suç. Erdoğan’ın ileri demokrasisi! Ama biz sormaya devam edeceğiz, kimsenin endişesi olmasın çünkü bu milletin parası.”

https://yaziyor.org/2021/04/14/dunya-bunu-konusuyor-128-milyar-dolar-nerede/
https://yaziyor.org/2021/04/14/128-milyar-dolar-nerede-pankartlari-yeniden-asiliyor/
https://yaziyor.org/2021/04/14/erdogana-seslendi-polislerini-baskina-gondermissin/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir