GündemManşetSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

‘Barınamıyoruz’ diyen 9 öğrenci gözaltına alındı

Yüksek ve denetimsiz ev kiralarına karşı barınma talebi ile İstanbul ve Ankara’da protestolarını sürdüren öğrenciler Ankara’da polisin gözaltısı ile karşılaştı. Ankara’da çadır kurarak geceyi parkta geçirmek isteyen öğrencilerden 9’u gözaltına alındı.

Fahiş kira ve yurt ücretleri ve yurda yerleşememe dolayısıyla barınma sorunu yaşayan öğrencilerin Sakarya’da başlattığı sokakta sabahlama eylemi birçok yere yayılarak devam ediyor. Barınma sorunlarının çözülmesini talep eden öğrenciler, sabahlamak için Ankara’da 100. Yıl Mahallesi İlhan Erdost Parkı’na çadır kurdu.  

Ancak polis parka giderek öğrencilerin çadırları kaldırmalarını istedi. Çadırların kaldırılmasına karşı çıkan 9 üniversiteli bu sırada gözaltına alındı.  

Gençler, olaya ilişkin görüntüleri kurdukları “Yurtsuzlar” isimli sanal medya hesaplarından şu notla paylaştı: “Ankara’da üniversitelileri gözaltına alanlar bilsin ki, evsiz yurtsuz kalanlar sizin gözaltılarınızı da aşacak. Milyonlarca üniversiteliyi gözaltına alamazsınız!”  

Moda sahilde öğrencilere polis ablukası

Yurtsuzlar, Moda Sahil’de çadır kurmak istedi: Polis abluka altına aldı

Yüksek ev kiraları ve özel yurt ile apartlardaki fahiş zamlara karşı Öğrenci Kolektifleri’nin başlattığı Yurtsuzlar kampanyası kapsamında İstanbul’da üniversiteliler İstanbul Moda Sahil’de çadır kurdu

İstanbul’da ise yüksek ev kiraları ve yurt ile apartlardaki fahiş zamlara karşı öğrencilerin geceleri sokak ve parklarda yatma eylemi sürüyor. Yurtsuzlar adlı kampanya etrafında örgütlenen öğrenciler akşam saatlerinde Ankara ve İzmir’de olduğu gibi İstanbul’da da eylem çağrısı yaptı.

Yüksek kiralardan kaynaklı yaşanan barınma sorununa dikkat çeken üniversiteliler İstanbul’da Moda Sahil’de çadır kurdu.

Ancak öğrencilerin kurdukları çadırlar ve kendileri polis tarafından ablukaya alındı. Polis öğrencilerin dağılmasını, çevreden şikayetlerin olduğunu söylerken, öğrencilerde “Rahatsız olunması gereken yüksek kiralardır” tepkisi geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir