Manşet - YanSağlık

Bakanlık yetkilileri: Çin’den Türkiye’ye 8 bin litre damacana aşı gelecek

Muharrem Sarıkaya, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin “Şişelemesi Türkiye’de yapılacak 8 bin litre damacana aşı gelecek” dediğini aktardı.

Gazeteci Muharrem Sarıkaya, Çin Büyükelçilik Müsteşarı Cheng Weıhua ve Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin detaylarını anlattı.

Sarıkaya, Habertürk’teki yazısında, Weıhua’nın söze, “Bunları benden yazabilirsiniz” diye söze girdiğini ve şöyle devam ettiğini yazdı:

“Bu ay içinde yeni bir parti gelecek. Birçok gerekçe ileri sürülüyor. Ancak şunu bilin ki kesinlikle bir duraklama söz konusu değil. Asılsız bir şekilde bunun Uygur konusuyla bağlantısı da kurulmaya çalışılıyor; kesinlikle ama kesinlikle böyle bir durum yok. Bunlar söz konusu değilse o zaman neden tedarik zincirinde kopmalar yaşanıyor?”

“8 bin litre damacana aşı Türkiye’ye gelecek”

Sarıkaya, yazısının devamında şunları kaydetti:

“Weihua ile konuştuktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili yetkilileri ile de konuştum. Onlar da sorunun ortadan kalktığını ve bu ay sonuna kadar ilk etapta 1,3 milyon doz olmak üzere ciddi miktarda aşı geleceğini belirtti. Aktardıklarına göre 1.3 milyonun dışında, şişelemesi Türkiye’de yapılacak 8 bin litre de damacana aşı gelecek.

Hepsinin toplamının 17 milyona ulaşacağını ve Haziran sonuna kadar da Biontech ve SputnikV aşılarının da eklenmesiyle ciddi bir aşı stokuna ulaşılacağını söyledi. Nitekim Sağlık Bakanı Koca da Yeni Şafak Yazarı arkadaşım Mehmet Acet’e benzer konuşmuş… Hatta, “Yaz döneminde 18, belki de 16 yaş üstü herkesin aşılanabileceğini” duyurmuş… Yine de temkinli olmakta fayda var…”

https://yaziyor.org/2021/05/08/papadan-asi-patentleri-hakkinda-aciklama/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir