ÇevreManşet - Yan

Bakan Kurum’dan Kanal İstanbul açıklaması: Yaz aylarında temelini atacağız

Bakan Murat Kurum, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konuştu ve yaz aylarında temel atılacağını belirterek “6 yıl içinde tamamlanacaktır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) açıklamalarda bulundu.

Bilim insanlarının ve yurttaşların itiraz ettiği Kanal İstanbul projesine ilişkin konuşan Bakan Kurum, yaz aylarında temel atılacağını söyledi.

Kurum’un açıklaması şöyle:

“Kanal İstanbul için çalışmalarımızı yürütüyoruz. ÇED süreciyle başladık. 200 tane bilim adamının katıldığı, doğal kaynakların, kültürel değerlerin korunmasına, ekolojik yaşamdan, Karadeniz’den Marmara’ya akıntıya yönelik planları hazırladık. İmar planlarımızı da hazırladık askıya çıkardık. İtiraz eden vatandaşların yüzde 80’ine yakın isteklerini karşıladık. Örnek bir şehircilik olacak. Kanal İstanbul projesine kararlı şekilde devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi yaz aylarında temelini atarak Kanal İstanbul projesini başlatacağız. İstanbul’un marka değerine değer katacak, toplanma alanlarıyla, üniversite alanlarıyla bölgemize değer sağlayacak projemizi gerçekleştireceğiz. Köprü ile başlayacak, 6 köprümüz var. Köprülerin yapılması gerekiyor. Ekolojik yaşamı birbirine bağlayacak köprüler de var, onların da yapılması gerekiyor. Bu Kanal İstanbul’un parçasıdır, 6 yıl içinde tamamlanacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir