GündemManşet - Yan

AYM’den üç siyasi parti hakkında suç duyurusu

AYM, gelir ve giderlerinde usulsüzlük tespit ettiği üç siyasi parti hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Anayasa Mahkemesi (AYM), üç siyasi parti hakkında suç duyurusunda bulunmaya karar verdi. Partilerin 2019 yılı gelir ve giderlerinde usulsüzlük tespit edildi.

İncelenen partilerden biri olan ve emekli astsubayların kurduğu As Parti’nin (ASP) 2019 yılı kesin hesaplarının incelenmesinde Genel Merkez’in herhangi bir gelir ve gider göstermediği görüldü. AYM, siyasi partilerin en azından kira ve fatura gibi yönetim giderlerinin olması gerektiğini belirterek, ASP hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmaya karar verdi. Astsubayların siyasette daha etkin olması gerektiğini düşünen ASP, 2019 yılında Cumhur İttifakı’na destek vereceğini açıklamıştı.

İki parti daha

Denetime tabi tutulan bir diğer parti de Ülkem Partisi oldu. 33 ilde örgütlü olan parti Genel Merkezi ile birlikte 2019 yılına dair kesin hesap bilgilerini sunmadı. 

Herhangi bir ilde örgütlü bulunmayan sadece genel merkezi olan Türk ve Dünya Birliği Partisi de 2019 yılına dair gelir ve giderlerini beyan etmedi.

Yüksek Mahkeme üç parti hakkında, ‘Mahkemeye hesap verilebilir şekilde kayıt ve belge düzeninin oluşturulmaması, inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler’ nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir