Manşet - YanMedyaSon 24 SaatTüm Haberler

AYM’den Özgür Gündem için ihlal kararı

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin avukatlarının Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurusu sonuçlandı. AYM, Anayasa’nın 26’ncı ve 28’inci maddelerinde güvence altına alınan hakların ihlal edildiğine karar verdi.

29 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 675 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturma kapsamında 16 Ağustos 2016`da gazetenin, ‘PKK terör örgütü propagandası yaptığı ve silahlı terör örgütünün yayın organı gibi hareket ettiği iddiasıyla…TCK’nın 302/1, 314/2, 220/1,2,8 ve 4713 Sayılı yasanın 7/2 maddeleri’ uyarınca geçici olarak kapatılmasını talep etmişti. Bu karara karşı Anayasa Mahkemesi`ne (AYM)  başvuran, Özgür Gündem avukatlarının başvurusu sonuçlandı.

Anayasa Mahkemesi başvuru hakkında kararında, Anayasa’nın 26’ncı ve 28’inci maddelerinde güvence altına alınan hakların ihlal edildiğine karar verdi.

AYM, gazetenin sahibi, yetkilileri ile çalışanlarının avukatları Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz aracılığıyla 26 Eylül 2016 tarihinde yaptığı başvuruya ilişkin verdiği diğer bir kararda ise, bir kısım başvurucular yönünden ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ilişkin iddianın “kabul edilemez” olduğuna hükmetti. AYM, biri kısım başvurusu için de ihlal kararı verdi.

Kapatma kararı tebliğ edilmeden Yeni Şafak`ta yer almıştı. Kararın ayrıntılarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir