KadınTüm Haberler

AYM kararına rağmen anne ve bebeği hâlâ cezaevinde

Anayasa Mahkemesi yaşını doldurmamış bebeği ile birlikte cezaevinde kalan Arzu Ceylan için ‘Yasal eylemler suç delili sayılmaz’ diyerek ihlal kararı verdi. Ancak Ceylan hâlâ cezaevinde.

AYM’nin ihlal kararına rağmen yerel mahkeme anne ve çocukları cezalandırmaya devam ediyor. Avukat Sevil Aracı, “Beraat kararı verileceği neredeyse kesin olan bir yargılama nedeni ile bir annenin ve iki küçük çocuğunun bu kadar mağdur edilmesi nasıl bir adalet anlayışıdır?” diye sordu.

Anayasa Mahkemesi yaşını doldurmamış bebeği ile birlikte cezaevinde kalan Arzu Ceylan için “Yasal eylemler suç delili sayılmaz” diyerek ihlal kararı verdi. Ancak yerel mahkeme yeniden yargılama kararı vererek infazın durdurulmasını es geçti. Ceylan’ın Avukatı Sevil Aracı, “Müvekkilimizin tutuklu kaldığı her gün kendisi, bebeği ve kendisinden uzak kalan 6 yaşındaki çocuğu için büyük bir mağduriyete yol açmaktadır” dedi. Aracı, Anayasa Mahkemesi kararının çok açık olduğunu ifade ederek “Kararda yasal kurumların eylem ve etkinliklerine katılmanın yasa dışı örgüt üyeliği suçunun delili olamayacağı net bir şekilde ifade edilmiş. Bu durumda dosyada başkaca hiçbir delil de olmadığından Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesinin yeniden yargılama neticesinde kesinlikle beraat kararı vermesi gerekmektedir. Beraat kararı verileceği neredeyse kesin olan bir yargılama nedeni ile bir annenin ve iki küçük çocuğunun bu kadar mağdur edilmesi nasıl bir adalet anlayışıdır? Hatay’a infazın durdurulması talebi ile itirazda bulunduk. Umuyoruz ki Arzu Ceylan bir an önce tahliye edilir ve çocuklar da bu müşkül durumdan kurtulurlar.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir