Gündem

AYM başvurusu reddedilen Gergerlioğlu’ndan açıklama

Milletvekilliğinin düşürülmesi sonrası AYM’ye yaptığı başvuru reddedilen Ömer Faruk Gergerlioğlu basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvurunun ‘yetkisizlik’ nedeniyle reddedilmesi sonrası HDP Genel Merkezi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

AYM’yi göreve davet eden ve hakkındaki yargı sürecini hatırlatan Gergerlioğlu bir ‘yargı darbesi’ yapıldığını dile getirdi. Milletvekilinin hakkını hukukunu koruması gerektiğini belirttiği Meclis Başkanı’nın, bunu tercih etmeyerek, TBMM’de hakkındaki kararı okutarak ikinci darbeyi yaptığını ifade etti. Gergerlioğlu, Meclis’te başlattığı Adalet Nöbeti’ne müdahale edilerek, zorbalıkla çıkarılmasını da üçüncü darbe olarak niteledi.

Adalet Nöbeti’ni sonlandırma kararı

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre Meclis’te başlattığı daha sonra da HDP Genel Merkezi’ne taşıdığı Adalet Nöbeti’ni bugün sonlandıracağını açıklayan Gergerlioğlu, “Ben Kocaeli’nden buraya gelirken adeta bir kar tanesiydim ama Ankara’dan tüm Türkiye’ye, tüm Türkiye halklarının etnik ve dini kimliklerini birleştiren bir insan hakları mesajını partimizle beraber verdik ve bu toprakların birleştirici bir çimentosu olduk tüm arkadaşlarımızla beraber” dedi.

AYM’yi göreve davet etti

“Evet birkaç gün sonra cezaevine girebilirim ama bu son darbeyi önleyebilecek olan, hepimizin en son sığınağı Anayasa Mahkemesi’dir” diyen, Gergerlioğlu, AYM’ye yaptıkları esastan başvuruyu işaret ederek yüksek mahkemeyi göreve davet etti.

Topluma son sözler

Topluma ‘son sözleri’ olduğunu belirten Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımızı cezaevine artıp, gaspla orada tutabilirsiniz. Arkadaşlarımız rehinelikle orada tutuluyor. Hiçbir sorunu da çözemediniz, çözemezsiniz de. Çünkü bir halk var ve onların istekleri, gasp edilen haklarının talepleri var. Çok açık. Dün Barış Anneleri geldi buraya. Biz Türk halkının haklarına nasıl saygı gösteriyorsak, onlar da bizim kimliğimize, haklarımıza saygı göstersin dedi Barış Annelerimiz. Halkın her kesimden insan geldi. İnanın ki en sağdan, en sola kadar her dini ve etnik kesimden insanımız buraya geldi ve bir insan hakları ortak paydası oluşturduk biz burada. Bu HDP Genel Merkezi’nde oluşturulmuş, Meclis’te oluşturulmuş çok değerli bir paydadır. Benim topluma son sözlerim; gelin bu insan hakları ortak paydasını koruyalımdır. Bu çok değerlidir, bu şansı kabul etmeyin. Bu parti bunun için gayret sarf ediyor. Bunu gerçekleştirebileceğimiz oranda başarılı olacağız, gerçekleştiremezsek de bu ülke için gerçekten üzücü günler devam edecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir