ÇevreDünyaManşet - YanSon 24 SaatTüm Haberler

Avrupa’da sel bilançosu ağır; en az 153 can kaybı, Ahrweiler bölgesinde 1300 kişi kayıp

Almanya, Belçika ve Hollanda’da etkili olan şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel ağır bilanço bıraktı. Kıta genelinde en az 153 kişi yaşamını yitirirken yüzlerce kişiye ulaşılamıyor.

Almanya’nın batısında şiddetli yağış sebebiyle meydana gelen sel ve toprak kayması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 133’e yükseldi, halen kayıp onlarca kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Yağışların ve selin vurduğu Almanya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 106’ya, Belçika’da 23’e çıktı. Almanya’da yaklaşık 1300, Belçika’da da 20 kişiden haber alınamıyor. Her iki ülkede can kayıplarının daha da artmasından endişe ediliyor.

Belçika’da sel felaketinde hayatını kaybedenler için 20 Temmuz’da ulusal yas ilan edildi. Hollanda’da da ise, nehirlerdeki su seviyesinin yükselmesi üzerine, ülkenin güneyindeki kent ve kasabalarında on binlerce ev boşaltıldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Almanya’da felaketin en fazla etkilediği yerler, Rheinland-Pfalz eyaletindeki Ahrweiler ve Kuzey Ren-Vestfalya’daki Rhein-Erft bölgeleri.

Rheinland – Pfalz’da 63, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde de 43 kişinin öldüğü belirlendi. Toplam can kaybının 106’ya yükseldiği Almanya’da, yaklaşık 1300 kişiden de haber alınamıyor.

12 engelli boğuldu

Koblenz polisinden yapılan açıklamada, “ölü sayısının daha da artmasının beklendiği” belirtildi. Almanya medyasına göre, Ahrweiler ilçesine bağlı Sinzig köyündeki bir özel bakım merkezinde kalan 12 engelli, sel sularında boğularak öldü.

Bakım evi yöneticisi Stefan Möller, aniden bastıran sağanak ve seller nedeniyle, itfaiyenin binanın boşatılmasını istediğini ancak yan binada bulunan gece bekçisi engellilerin bulunduğu bölüme gidene kadar, suyun giriş çıkışları çoktan kapattığını söyledi.

Alman yönetici, yaşananları “korkunç” diye tanımladı ve çalışanlarının yaşadıkları travmaya rağmen diğer sakinleri güvenli hale getirmek için çalıştıklarını belirtti.

Köln’ün güneybatısındaki Erfstad kentinde meydana gelen torak kaymasında çok sayıda kişi yaşamını yitirirken, birçok ev de çöktü. Erft nehrinden taşan suların bir çakıl ocağına dolmasıyla başlayan heyelan, giderek genişleyerek, çok sayıda evin yıkılmasına neden oldu.

Felaketin en yoğun hissedildiği ve yaklaşık 1300 kişinin kayıp olduğu Ahrweiler bölgesinde, doğalgaz dağıtımı yapılamıyor. Yerel makamlar, felaketin büyüklüğü nedeniyle doğalgaz arzının aylarca aksayabileceğini belirtiyor.

Almanya’da 100 binden fazla kişi de hala elektriksiz. Felaket bölgelerinde içme suyu sorunu da yaşanıyor. Almanya, Belçika ve Hollanda’da sel felaketinin yaşandığı bölgelerde toplu taşıma ve tren seferleri de yapılamıyor.

Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alan tarihi Bad Muenstereifel şehrinde bir cadde

En büyük felaketin yaşandığı iki şehirde 5 kişi işyerlerini yağmaladı

Almanya’daki bir polis sözcüsüne göre, Kuzey Ren-Vestfalya’da selin en fazla etkilediği Eschweiler ve Stolberg şehirlerinde dükkanları yağmalama girişiminde bulunan 5 kişi gözaltına alındı.

Yüzlerce polis Perşembe günü terk edilmiş evleri ve işyerlerini yağmadan korumak için görev başındaydı. Sağanak yağışların devam etmesi nedeniyle Belçika ve Almanya’da barajlar ile çok sayıda evin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Sağanak yağışın en fazla etkili olduğu Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletleri ile Belçika’nın doğusu ve Hollanda’nın güneyi afet bölgesi ilan edildi.

Öte yandan Almanya ve Belçika’da arama kurtarma faaliyetleri devam ederken, şiddetli sağanak yağış nedeniyle tehlikenin henüz geçmediği bildiriliyor. Özellikle barajlardaki su yoğunluğu, yetkilileri korkutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir