Manşet - YanSağlıkTüm Haberler

Aşı takviminde değişim: İkinci dozlar erkene çekilecek

Delta varyantı, koronavirüs pandemisinde yeni bir tehlike olarak ortaya çıkarken, Türkiye’de de ikinci doz aşıların daha erken yapılmasının planlandığı iddia edildi.

Dünya genelinde etkisini sürdüren koronavirüs pandemisi, ‘Delta’ varyantının ortaya çıkışıyla yeniden tehlikeli bir ivme kazanırken, Türkiye’de de aşılama takvimini değiştirdi. İkinci doz aşıların 6 – 8 hafta yerine 4 hafta sonra yapılması planlanırken, aşı; yazlık bölgelerde, tarlalarda, yaylalarda vatandaşa götürülecek.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; aşıyla koruma sağlanan Delta varyantında, vakaların önüne geçmek için bir süre sonra, ‘milletin aşının ayağına gelmesi yerine, aşının milletin ayağına gitmesi’ sistemine geçilmesi planlanıyor. Yaz boyunca insanların ilgisinin azalması, sayfiye ve yaylaların tercih edilmesi, tarla ve seralardaki iş yükünün artması nedeniyle bu bölgelerde seyyar aşı ekipleri oluşturulacak. Tarım işçileri, tarlada aşılanacak.

‘Agresif aşılama’ planı

Yapılan toplantılarda, önümüzdeki haftadan itibaren Sputnik V de dahil olmak üzere, aşı için 3 ayrı seçenek olacağı ifade edildi. Toplumda en az yüzde 75 aşılama ve bu oranda bir bağışıklık hedefine ulaşmak için sonbahar gelmeden ‘agresif aşılama’ yapılmasının planlandığı, güz aylarına yüksek koruma ile girmenin amaçlandığı dile getirildi.

https://yaziyor.org/2021/06/28/chpli-emir-covid-19-nedeniyle-yasamini-yitiren-kisi-sayisinin-150-bine-yaklastigini-biliyoruz/
https://yaziyor.org/2021/06/13/koronavirusun-yaygin-belirtileri-degisti/
https://yaziyor.org/2021/06/27/dunya-saglik-orgutu-insanlar-maske-takmaya-devam-etmeli/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir