ManşetSağlıkSon 24 SaatTüm Haberler

Aşı oranın yüksek olduğu Dersim’de Yoğun bakımda sadece 4 hasta var, 4’ü de aşısız

Aşılama oranı yüzde 75’i geçen Dersim’de kente gelen turistler de aşılanıyor. Aşılama oranının yüksek olduğu kentte yoğun bakım servisinde sadece dört hasta bulunduğu ve bu kişilerin ed aşısız olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yüzde 75’i geçen aşılama oranıyla mavi kategoride yer alan 85 bin nüfuslu Dersim’de İl Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, “Yoğun bakım servisinde 4 hastamız bulunmakta. Bunlar da aşı yapmayanlardan. Serviste yatan hastalarında yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmında aşılama mevcut” dedi.

Aşılamada mavi kategoride yer alan Dersim’de, merkez ve 5 ilçede aşılama oranı yüzde 75’i aşarken, 2 ilçede ise yüzde 80’lere ulaştı. 85 bin nüfusa sahip kentte, 115 bin 271 aşı yapıldı. Serviste yatan hastaların yüzde 90’ı aşılarını yaptırmayan kişilerden oluşuyor.

İl Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, “Sarı kategoriden mavi kategoriye geçtik. Sağlık çalışanlarımız gerçekten yoğun çalışma içerisine girdiler. Gerek esnafı tek tek gezerek gerekse yaylalarda, dağlarda ve tarlalarda vatandaşları aşıladık. Tüm toplumu aşılama bilinciyle işimizi en iyi şekilde yaptık. İlimizde toplamda 115 bin aşı yaptık. Bu 115 bin aşının yüzde 40’ı diğer illerde yaşayan vatandaşlarımıza yapıldı” dedi.

Yaz aylarında çok sayıda turistin geldiğini belirten Özdemir ” Buraya gelen turistler hem aşılarını yaptılar hem de tatillerini gerçekleştirdiler. İkinci dozu yaptıran kişi sayısı ilimizde yüzde 75’in üzerine çıktı. Bizim asıl hedefimiz buydu zaten” diye konuştu. 

Yatanlar aşısızlar

Covid-19 yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yüzde 100’ünün, serviste yatan hastalarının da yüzde 90’ının aşısız olduğunu vurgulayan Özdemir şu bilgileri verdi: “Şu anda hastanemizde yoğun bakım servisinde 4 hastamız bulunmakta, hiçbirinin aşısı bulunmamakta. Serviste yatan hastalarında yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmında aşılama mevcut. Çıkan vakaların hepsi hastanede yatmıyor ama aşılama durumlarının hastanede yatışta önemli bir etken olduğunu bu verilerden gözlemekteyiz.”

İngiltere varyantının arttığı dönemlerde hastaneye yatışlarda artış olduğunu belirten şu anda da Delta varyantı nedeniyle hastaneye yatışların yaşandığını belirten Özdemir, “Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızda ciddi bir artış gerçekleştirmekte. Bununda yüzde 90’ı aşısız vatandaşlarımız. Bir kısmı da ilk dönemler aşısını olmuş, aşı etkisini yitirmiş vatandaşlarımız. Bu konuda da özellikle bu vatandaşlarımızın üçüncü doz aşılarını gerçekleştirmelerini talep ediyoruz” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir