ManşetSağlıkSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Aşı karşıtları, maskesiz, mesafesiz Maltepe’de miting yaptı

Aşı olmayı ve PCR testi zorunluluğunu reddeden ve Covid-19 salgınına dair çeşitli komplo teoriler üreten aşı karşıtları, ‘Küresel çetelere karşı tek ses: Büyük uyanış’ sloganıyla Maltepe’de miting düzenledi.

Koronavirüs pandemisine karşı alınan tedbirlerin özgürlük ihlali olduğunu savunan, aşı olmayı ve PCR testi zorunluluğunu reddeden aşı karşıtları pek çok insanın can güvenliğini riske atarak mitinge katıldı.

Anadolu Birliği Partisi tarafından alınan izin kapsamında gerçekleştirilen mitinge Maltepe Kaymakamlığı’ndan izin çıkmamıştı. Ancak pek çok eylem ve etkinliği pandemi gerekçesi ile yasaklayan İstanbul Valiliği önlemlerin bilinçli olarak reddedildiği mitinge izin verdi.

Birçok ilden araç kaldırılarak gerçekleştirilen mitin Maltepe’de herhangi bir önlem almadan yapıldı.

Mitingde Yeni Akit gazetesinin yazarı Abdurrahman Dilipak ve daha önce Üsküdar’da yapılan aşı karşıtı mitingde kullandığı “Aşı yapan hekimler yargılanacaklar” ifadeleri nedeniyle İstanbul Tabip Odası’nın hakkında soruşturma başlattığı Dr. Bilgehan Bilge konuşmacı olarak yer aldı.

Plandemi Mücadele Hareketi’nin desteklediği mitinge ailelerin çocukları da getirdiği getirdiği görüldü.

Aşı karşıtı miting

Plandemi Mücadele Hareketi nedir?

‘Plandemi’ ismini pandemi inkarcısı Mikki Willis tarafından üretilen ve Covid-19 pandemisi hakkında yanlış bilgileri teşvik eden 2020 yapımı komplo teorisi videosundan alıyor.

Hareket, sosyal medya hesaplarında yayınladıkları “Biz Kimiz?” isimli paylaşımda kendilerini “19 Mayıs 2021 tarihinde Sultanahmet Meydanı’nda plandemi dayatmalarına karşı ilk defa düzenlenen buluşmada tanışmış ve daha sonra birlikte Plandemi Büyük Buluşma Platformu’nu kurmuş kişileriz” şeklinde tanımlıyor.
Hedefleri neler?

Plandemi Mücadele Hareketi, gerçekleştirmek istedikleri hedeflerini şu şekilde sıralıyor:

  • Maske, HES Kodu, PCR testi, sokağa çıkma kısıtlamaları, 65 yaş üzerine yapılan yanlış uygulamalar ve aşı zorlamalarına karşı mücadele etmek.
  • Uzmanlardan oluşan Danışma Kurulları ile Plandemi sürecinde yapılan yanlışların ve bundan sonra yapılmak istenenlerin/alınacak yanlış kararların oluşturacağı zararlar konusunda yöneticileri, karar ve etki sahiplerini ve halkı bilgilendirmek.
  • Doğru kararların alınması için bilimsel çözüm önerileri geliştirmek
  • Geçmiş dönemde yapılan yanlış uygulamalar sonucu ceza kesilen, hastalanan veya yakının kaybeden mağdurların hukuki mücadelesine destek olmak
  • Kamu kurum ve kuruluşlarını, özel sektörü, STK’leri, siyasi partileri, TV, Medya kuruluşlarını ziyaret ederek görüşmeler yapmak, gerçekleri paylaşmak.
  • Plandemi yalanına karşı barışı mücadele eden tüm kişi ve gruplarla işbirliği yapmak.

Aşı gerçekten etkisiz mi? İşte veriler

Türk Yoğun Bakım Derneği, Türkiye’deki 60 yoğun bakım ünitesinde 952 koronavirüs hastası ile ilgili aşı araştırması yaptı. 11 Ağustos tarihinde tedavi göre hastaların analiz edildiği çalışmaya göre yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 51,4’ü hiç aşı yaptırmamış.

Aşı yaptırmayanları, yüzde 39,44 ile iki doz Sinovac aşısı yaptırmış ancak etki süresi geçmesine rağmen üçüncü doz Sinovac veya Biontech aşısı yaptırmamış kişiler takip ediyor.

Yoğun bakımdaki kişilerin yüzde 2,3’ünü yalnızca bir doz Biontech aşısı yaptıranlar, yüzde 1,9’unu üç doz Sinovac aşısı yaptıranlar, yüzde 1,1’ini iki doz Sinovac ve bir doz Biontech yaptıranlar, yüzde 0,5’ini ise iki doz Biontech aşısı yaptıranlar oluşturuyor. Yani özetle veriler, aşının yoğun bakıma kaldırma oranlarında oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir