Manşet - YanPolitika

Ali Babacan’dan Selahattin Demirtaş açıklaması

Ali Babacan, Selahattin Demirtaş’la ilgili soruya yanıt verdi, “Biz prensip olarak tutuklu yargılanmalara karşıyız” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin açıklamada bulundu.

Sözcü’den Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtlayan Babacan, “Selahattin Demirtaş’ın yaşadığı durumla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtta, “Biz prensip olarak tutuklu yargılanmalara karşıyız” dedi.

“Davaların savcısı da avukatı da olmak yanlış”

Babacan’ın cevabı şöyle:

“Herhangi bir davada hüküm verici pozisyonda olmak istemiyoruz. O da bir çeşit siyasi müdahale olur. Davaların savcısı da avukatı da olmak yanlış. Biz prensip olarak tutuklu yargılanmalara karşıyız. Siyasi içerikli davaların çoğu hükümetin mikro müdahaleleriyle gerçekleşiyor. Yargı bağımsız çalışmadıktan sonra nasıl adil hükmedecek. Otoriter rejimlerde hakim-savcılara şöyle telkinler verilir: ‘Siz kendinizi liderin yerine koyun, o ne yapardı diye düşünün ona göre karar verin.’ Böyle bir baskı ortamında ‘nasıl karar alırsam cezalandırılırım’ psikolojisiyle savcıların hakimlerin çalışmaması lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir