GündemManşet - Yan

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nde bir skandal daha!

Gri pasaport skandalıyla gündeme gelen Yeşilyurt Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Mehmet Çınar, aile şirketinin belediye ihalelerini aldığını kabul etti, bölgedeki tek şirket savunması yaptı.

‘Gri pasaportla insan kaçakçılığı’ skandalıyla gündeme gelen Malatya’nın AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nde Başkan Mehmet Çınar, aile şirketi olan Çınarlar Beton tarafından belediye inşaatına malzeme temin edildiği iddiasını doğruladı. Çınar, “Aileme ait olan firma Doğu Anadolu Bölgesi ve dolayısıyla Malatya ile çevresinde gaz beton imalatı yapan tek firmadır” dedi.

Belediye Başkan Mehmet Çınar’ın aile şirketinin Yeşilyurt Top Söğüt Villaları ve park inşaatının beton işini aldığı ileri sürüldü.

“Yönlendirme söz konusu olamaz”

Çınar, iddialara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Söz konusu yayında bahsi geçen projeler Kamu İhâle Kanunu çerçevesinde yapılmış ihâleler sonucunda yasal yükleniciler tarafından yapılan işlerdir. Söz konusu işler nedeniyle kullanılacak malzemelerin seçimi konusunda şahsımın ve belediyemizin herhangi bir biriminin yönlendirmesi söz konusu olamaz! Söz konusu işler nedeniyle belediyemiz herhangi bir alım yapmamıştır. Kaldı ki bu, yapılan ihâle kapsamında mümkün de değildir. Şirketler kendi menfaatlerini gözeterek ticarî faaliyetlerini organize ederler. İlgili yüklenici şirketler de bu kapsamda hareket etmişlerdir. Belirtmekte fayda var ki aileme ait olan firma Doğu Anadolu Bölgesi ve dolayısıyla Malatya ile çevresinde gaz beton imalatı yapan tek firmadır.”

“Veli Ağbaba ticari çıkarını siyasi alana çekerek iftira atmıştır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın söz konusu ihaleyle ilgili “Malatya’da gaz beton, hazır beton alınacak başka firma yok mu? Bir belediye başkanı, yönettiği belediyeye kendi şirketinden malzeme satabilir mi?” sözlerine de yanıt veren Çınar, şu açıklamayı yaptı:

“Esasen söz konusu haberin servis ediliş sebebi, milletvekilliği görevi de yapan ve söz konusu yayında açıklamalarına yer verilen şahsın gaz beton alanında farklı bir markanın bayiliğini yapmasına dayanmaktadır. Malatya ilinde gaz beton üretiminin yapılmaya başlanması ile işleri azalan bu şahıs, ticarî çıkarını siyasî alana çekerek iftira atmıştır…”

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan öncülüğünde ülkeme hizmet etmeye devam edeceğim”

Çınar, açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

“Belediyemizin gerçekleştirdiği yüzlerce proje arasından sadece bu projelerin seçilerek algı oluşturulmaya çalışıldığı açıktır. Hizmet etmek, proje üretmek varken algı ile menfaat temin etmek isteyenler her zaman olduğu gibi bugün de gerçek karşısında kaybedeceklerdir! Tüm bu algı ve yıpratma çabalarına karşı Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde, onurlu bir şekilde ilçeme ve ülkeme hizmet etmeye, hemşehrilerimden aldığım büyük güçle devam edeceğim! Mensubu olduğum partime, kurumuma ve şahsıma yapılan bu alçakça ve haysiyetsizce saldırıları yapanlar ve iftiraları atanlar hakkında hukuk nezdinde tüm haklarımı kullanacağımın bilinmesini isterim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir