Manşet - YanPolitika

AKP’den seçim barajı için yeni öneri

AKP’de ‘Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası Komisyonu’ çalışmalarını tamamlandı ve seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi’ önerisi de çalışmada yer aldı.

AKP Merkez Yürütme Kurulu’nca (MYK) başkanlık sistemine geçilmesinin, geçtiğimiz yıl seçim mevzuatında gerekli uyum düzenlemelerini yapmak üzere bir komisyon kurulmasına karar verildi.

Bu kapsamda AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında, 4 Haziran 2020’de ilk toplantısını yapan, ilgili genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekillerinin de yer aldığı komisyon, seçim mevzuatında gerekli uyum düzenlemelerini yapmak üzere çalışma yürüttü. Komisyon tarafından hazırlanan metin de Yazıcı tarafından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunuldu.

Metin MHP ile paylaşılacak

Cumhuriyet’in haberine göre, hazırlanan çalışma gelecek hafta gerçekleştirilecek AKPA MYK toplantısında MYK üyelerine de sunulacak. Erdoğan’ın onayının ardından metin MHP ile de paylaşılacak. Komisyonca hazırlanan çalışma daha sonra diğer siyasi partilere iletilecek.

Habere göre, çalışma seçim sisteminde bazı değişiklikler de içeriyor. MHP, ‘dar ve daraltılmış bölge seçim sistemlerine’ karşı çıkarken, ‘AKP’nin dar bölge seçim sisteminde, başkanlık sistemine göre bir düzenleme yaptığı’ ileri sürülüyor

Seçim barajı

Bununla birlikte AKP’nin çalışmasında, ‘seçim barajının yüzde 7 olması ve sadece barajı geçen partilerin Hazine yardımından yararlanması’ gibi önerilerin bulunduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca çalışmada, ‘sonradan kurulan parti gruplarına da bazı sınırlamaların getirildiği’ belirtilirken, ‘milletvekillerinin partilerden istifası ve başka bir partiye geçişlerini zorlaştıracak adımların da atıldığı’ öne sürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir