ÇevreGündemManşet - Yan

AKP Rize Milletvekili: Biz çevreciyiz, merak etmeyin arkadaşlar

AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağı nedeniyle eleştirilerini dile getiren muhalefete “Ya, biz çevreciyiz arkadaşlar, merak etmeyin” dedi.

Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı verilen mücadele CHP tarafından Meclis gündemine taşındı. Yapılmak istenen taş ocağının bölgeye vereceği tahribatın araştırılması için önergenin görüşmelerinde CHP adına konuşan İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Burada taş ocağı yapılması akla ziyan bir girişimdir ama inadına yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“2 bin jandarma orantısız şiddet uyguluyor”

Yaşam alanlarını savunanlara yönelik güvenlik kuvvetlerinin tutumunu eleştiren Bekaroğlu, “Bakın, 2 bin jandarma dağda, taşta insanları kovalıyor, orantısız şiddet uyguluyor, gaz sıkıyor, kadınları yerlerde sürüklüyor” diye konuştu.

“Allah’ın yarattığı dağı ‘beş senede yapacağım’ diyor”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın, “Biz burayı beş sene içinde aynen, olduğundan daha yeşil bir şekilde iade edeceğiz” dediğini aktaran Bekaroğlu, “Bin senede, iki bin senede oluşmuş, Allah’ın yaratmış olduğu bu dağın aynısını ‘Beş senede yapacağım’ diyor. Haşa tövbe! Sen Tanrı mısın Sayın Yazıcı, olacak iş mi bu ya?” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Bunlar marjinal, Gezici” sözlerine de tepki gösteren Bekaroğlu, “Bu toprak bizim toprağımızdır, burası hepimizin zenginliğidir, vatan toprağıdır” şeklinde konuştu.

Bekaroğlu’nun ardından İyi Parti grubu adına Arslan Kabukcuoğlu ve HDP grubu adına Murat Çepni de söz alarak eleştirilerini iletti.

“Biz de oranın çocuğuyuz”

AKP grubu adına ise Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak konuştu. Söylenenlerin yüzde 99’unun yalan olduğunu ileri süren Bak şöyle devam etti:

“Vatandaşlara ‘Ocak yetmiş yıl işletme yapacak’ deniliyor. Yalan. Bakan Bey geldi, üç yılda tamamlanacak. ‘Çay tarlaları işgal edilecek.’ Tarlalara dokunulmayacak, oradaki çaylar alınacak, vatandaşa bir sıkıntı yok. ‘Doğa tahrip edilecek.’ Çalışma sonrasında (fotoğraflar göstererek) doğa bu şekilde teslim edilecek. ‘2 bin tane jandarma var.’ diyor. Nerede jandarma var ya? Biz de oranın çocuğuyuz. Doğru, 948 tane bal kovanı var. Tamam, orada yaklaşık olarak 7-8 ton bal üretiliyor, biz onları karşılayacağız. Bizim insanımız bakın -Rizeliler- vatanını çok sever, milliyetçidir, sahip çıkar, yatırımlara da sahip çıkar. İkizdere Limanı 800 kişiye istihdam yaratacak bölgemiz için.”

“Bütün o vadiyi tekrar eski hâline getireceğiz”

Gereken 20 milyon ton bazalt taşı rezervinin sadece o alanda bulunduğunu anlatan Bak, “Biz çevreye zarar vermeyeceğiz, vatandaşların suyunu getireceğiz ve bütün o vadiyi tekrar eski hâline getireceğiz. Bizim insanımız bize inanıyor; oradan, dışarıdan gelmeye gerek yok, biz gerekenleri yaparız. Bu proje bölgemizin gelişmesi için önemli bir proje, biz bu projeyi destekliyoruz. Rizeli vatandaşlarımız bu projeyi destekliyor. İnşallah bölgemiz büyüyecek ve güçlü Türkiye’nin ticaret alanlarından biri olacak” diye konuştu.

“Ya, biz çevreciyiz arkadaşlar, merak etmeyin”

HDP’li Çepni, “Türkiye’de rehabilite edilmiş herhangi bir taş ocağı var mı, var mı elinizde örnek?” diye sordu.

AKPli Bak, Çepni’nin sorusuna, “Rehabilite edilmiş taş ocağı İstanbul Alibeyköy’de. Haliç temizlenirken çamurun boşaltıldığı ve üzeri park yapılmış bir taş ocağı var. İki, şu andaki İstanbul Havalimanı. Orası kömür, taş ocakları. Ne oldu? Rehabilite edildi, Avrupa’nın en büyük havalimanı yapıldı. Ya, biz çevreciyiz arkadaşlar, merak etmeyin” yanıtını verdi.

https://yaziyor.org/2021/05/20/meral-aksener-ikizdereye-gitti/
https://yaziyor.org/2021/05/18/cengiz-holding-onunde-ikizdere-eylemi-13-kisi-gozaltina-alindi/
https://yaziyor.org/2021/05/17/milletvekilleri-ikizderede-mucadele-etmeye-cagrildi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir