GündemManşet - Yan

AKP Milletvekili Sofuoğlu, 7 milyon liraya otomobil aldı

AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, yurt dışından Ferrari marka otomobil aldı.

Milletvekili seçildiği dönem mazbatasını almaya TBMM’ye Lamborghini otomobille giden AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, yurt dışından Ferrari SF90 Stradale marka otomobil aldı.

Türkiye fiyatı 16 milyon lira

Sözcü’de yer alan habere göre Sofuoğlu’nun, Ferrari’yi eşi Julia Looman Sofuoğlu’nun üzerine aldığı belirtildi. Yurt dışında ortalama fiyatı 680 bin Euro (6 milyon 800 bin lira) olan Ferrari’nin Türkiye fiyatı ise vergiler dahil yaklaşık 16 milyon lira.

Vergi ödemedi

Lüks aracın, misafir statüsünde ‘MA-MZ harf grubuna’ tescil edildiği öğrenildi. Yurt dışından alınan ve misafir statüsünde olan araçlar için ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödenmiyor. Sofuoğlu da bu sayede lüks aracı için milyonlara lira vergi ödemekten kurtulmuş oldu.

Eski Dünya Supersport şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun, Lamborghini Aventador model otomobili daha önce Düzce’de motosiklet satışı yapan arkadaşına ait bir firma tarafından 385 bin euroya satışa çıkarılmıştı. İlanda ‘yabancıdan yabancıya’ satışın yapılacağı ifade edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir