ÇevreDünyaGündemTüm Haberler

Akdeniz ülkesi İspanya’da kaygı veren ölümler: Son bir haftada 360 ölüm

İspanya’da aşırı sıcaklara bağlı rapor edilen 360 ölümden 22’si Madrid’deyken, 60 yaşındaki bir belediye temizlik işçisi cumartesi günü çalışırken öldü.

İklim krizinin ağır sonuçları her geçen gün başka bir bilanço ile karşımıza çıkıyor. Aşırı hava olaylar (aşırı sıcaklar, ani sel baskınları, büyük hortumlar…) insan kaynaklı iklim krizinin anlık ve görünür sonuçları olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de son yıllarda artan ve kontrol altınamayan yangınlar bir yandan rant ve betonlaşmanın sonuçları olsa da küresel ısınmanın yarattığı “aşırılıklardan” olduğu tüm yıl gelen yorumlar arasındaydı. Bu aşırılıklar üstelik tüm dünyayı sarmış ve tüm dengeyi değiştirmiş durumda.

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa kıtası sıcak hava dalgaları ile ölümlerle anılırken durum değişmedi. Giderek ağırlaşan bilançosu ile devam ediyor.

Rekor kıran ölümler

La Vanguardia‘nın sitesinde yer alan habere göre birkaç gün üst üste İspanya’yı etkileyen sıcak hava dalgası en az 360 kişinin ölümüne neden oldu. Sadece cuma günü, ülkede 123 ölüm rekor kıran sıcaklığa bağlandı.

Sıcak hava dalgasının ilk günü olan 10 Temmuz’da, sıcak hava nedeniyle ölenlerin sayısı 15. O günden itibaren günlük ölüm sayısı artmaya devam etti. Çarşamba günü ülkenin bazı bölgelerinde sıcaklıklar 40 dereceyi aştı ve ölümler 60’a yükseldi.

Kaydedilen en yüksek sıcaklık

Madrid-Barajas havalimanında perşembe günü sıcaklık 42,2 dereceyi bularak temmuz ayında şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık rekorunu kırdı. İspanya perşembe günü sıcaklığa bağlı 93 ölüm bildirdi.

Sıcaklık, 8 Temmuz cuma gününden bu yana 37,7 dereceleri aşarak Portekiz ve İspanya’yı kavuruyor.

İspanya’nın, Sevilla şehri art arda dokuz gün boyunca 40,5 ve üzeri dereceleri görerek en sıcak noktalardan biri oldu.

Portekiz’in Pinhao şehrinde perşembe günü kaydedilen 47 derece sıcaklık, temmuz ayında ülkede kaydedilen en yüksek sıcaklık oldu.

Ülkenin bu zamana kadar gördüğü yüksek sıcaklık 1997 yılında Amarelaha’da görülen 46,5 derecedir.

Bu sıcak hava dalgasının bu hafta boyunca Avrupa’da ve bazı bölgelerde ayın sonuna kadar görülmesi bekleniyor.

Çeviri: Gözde Batmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir