GündemManşet - Yan

AİHM’den Kerestecioğlu kararı: İfade özgürlüğü ihlal edildi

AİHM, HDP’li Filiz Kerestecioğlu tarafından yapılan başvuruya ilişkin kararını açıkladı. Demirtaş kararına da atıf yapan AİHM, Kerestecioğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili yaptığı bireysel başvurusuyla ilgili kararını açıkladı. Mahkeme bire karşı altı oyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğü hakkını düzenleyen 10’uncu maddesinin ihlal edildiğine karar verdi ve Kerestecioğlu’na toplam 5 bin euro manevi tazminat, 4 bin euro mahkeme masrafı ödenmesine hükmetti.

Demirtaş kararına atıf

Daha önce verdiği Selahattin Demirtaş kararına atıf yapan AİHM, bu davada da 20 Mayıs 2016’da yapılan Anayasa değişikliğinin terörle mücadeleye ilişkin olduğunu ve siyasi fikirlerini açıklamaktan ötürü vekillerin bu yasalar kapsamında mahkum edilemeyeceğini belirtmişti. Kerestecioğlu’nun başvurusunda da aynı karara dayanarak ifade özgürlüğünün engellendiğine karar verildi.

Kararla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Kerestecioğlu, “Bugün, dokunulmazlığımın kaldırılmasına ilişkin başvuruma AİHM 10. maddeden ihlal verdi. Sevgili avukatlarım Ayşe Akkaya, Gülşah Kaya ve uzaklardan bile yetişen Ayşe Bingöl’e çok teşekkürler. İyi ki kadın avukatlar var. İyi ki emeğimizi görünür kılan dayanışmamız var” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Haklarında fezleke hazırlanmış tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının bir kereliğine kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi, 20 Mayıs 2016’da Meclis’te yapılan oylama ile kabul edilmişti. Kararın ardından hakkında dava açılan Kerestecioğlu, iki kez beraat etmesine rağmen beraat kararlarına savcılık tarafından itiraz edilmişti. Kerestecioğlu, dokunulmazlıkların kaldırılması kararı ile ilgili 11 Kasım 2016 tarihinde AİHM’ye başvuruda bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir