DünyaKadınManşetSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Afganistan’ın Kadın İşleri Bakanı ülkeyi terk etti

Afganistan’ın Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından yüzünü gizleyerek ülkeden kaçtı.  Safi İngiltere’ye geçti.

Afganistan eski hükümetindeki Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, ülkeden yüzünü gizleyerek kaçmak zorunda kaldı. ABC’nin The World Today programına katılarak Taliban’dan nasıl kaçtığını anlatan Safi, yüzünü gizlediğini ve tahliyenin son günlerinde Kabil Havaalanı’na ulaştığını söyledi.

.’Bu hayatımın en zor kararıydı’

Nujinha’da yer alan habere göre Safi, Avustralya askerlerinin yardımıyla ülkeden kaçmayı başardı.  

Kabil Havaalanı’na 24 Ağustos’ta giden ve 25 Ağustos’ta bir tahliye uçuşuyla Dubai’ye giden ardından da İngiltere’ye geçen Safi, “Benim için çok ama çok zor bir gündü. Bu hayatımın en zor kararıydı” dedi.  

‘Kendi kimliğiniz, umudunuz, işinizin, gururunuzun olmaması çok garip bir duygu’

“Tekrar sığınmak zorunda kalacağımızı gerçekten hiç düşünmemiştim. Kendi kimliğiniz, umudunuz, işinizin, gururunuzun olmaması çok garip bir duygu” diyen Safi, hem  hükümetinin kurulmasına yardımcı olmak için yaptığı çalışmaları hem de kadın haklarını ve ailesi için kurduğu hayatı geride bırakmanın inanılmaz zor olduğunu söyledi.  

Afganistan’daki kadınların güvenliği konusunda endişeli olduğunu ifade eden Safi, “Çok endişeleniyorum çünkü çok fazla belirsizlik var, çok fazla korku var” dedi. Safi, Taliban’ın kadın haklarına saygı gösterme sözüne inanmadığını ve bunun yerine Afganistanlı kadınların var olan durum karşısında büyük acı ve üzüntü hissettiklerini belirtti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir