DünyaKadınManşetSon 24 SaatTüm Haberler

Afganistan’daki yatılı kız okulu, Taliban’dan kaçıyor

Afganistan’ın tek yatılı kız okulu, Taliban’dan kaçmak için geçici olarak Doğu Afrika ülkesi Ruanda’ya taşındı.

Afganistan’ın tek yatılı kız okulu olan Afganistan Liderlik Okulu (SOLA), Taliban’dan kaçmak için geçici olarak Doğu Afrika ülkesi Ruanda’ya taşındığı duyuruldu.

Afganistan Liderlik Okulu (SOLA) Kurucu ortağı Shabana Basij-Rasikh, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yatılı okulun geçici olarak Ruanda’ya taşındığını duyurdu.

Basij-Rasikh, Afganistan’ın başkenti Kabil’den 250’ye yakın öğrenci, öğretim üyesi, personel ve ailelerinin Ruanda’ya gidişinin geçen hafta tamamlandığını ve tüm öğrenci topluluğu için yurt dışında bir sömestr başlatmayı planladıklarını belirtti.

Ruanda’ya taşınmanın kalıcı olmadığını kaydeden Basij-Rasikh, “Zemindeki koşullar izin verdiğinde, Afganistan’a geri dönmeyi umuyoruz” ifadesini kullandı.

SOLA’nın internet sitesinde de Shabana Basij-Rasikh’in “Afganistan’daki tek kız yatılı okulunun kurucusu olarak, öğrencilerimin kayıtlarını silmek için değil, onları ve ailelerini korumak için yakıyorum. Bu açıklamayı, esas olarak kayıtlarını yaktığımız öğrencilerimizin ailelerine ve destekçilerimize güvenliğimiz konusunda güvence vermek için yapıyorum” açıklaması yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir