DünyaManşet - Yan

Afganistan’daki okul saldırısında ölü sayısı 68’e yükseldi

Kabil’deki bir okulun yanında düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 68’e yükseldi. Ölenlerin çoğunluğunun çocuk olduğu belirtilirken, 165’ten fazla kişinin de yaralı olduğu belirtildi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’in batısında, nüfusunun çoğunluğu Şii olan Deşti Berçi semtinde cumartesi akşamı bir lisenin kapısında düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 68’e yükseldi. Yetkililer, ölenlerin büyük çoğunluğunun kız öğrenciler olduğunu açıkladı. Saldırıda yine çoğunluğu kız öğrenciler olmak üzere 165’den fazla kişi de yaralanırken, bazı ailelerin çocuklarına hala ulaşamadığı belirtiliyor.

Bazı çocukların kimlikleri tespit edilemedi

Öğrencilerden bir kısmı düzenlenen cenaze törenlerinde toprağa verildi, bazı aileler ise kimlik tespiti için morga çağrıldı. Reuters’a konuşan sağlık kaynakları, patlamanın şiddeti nedeniyle bazı çocukların kimliklerinin tespit edilemediğini söyledi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre saldırılar, Seyid el Şüheda lisesinin kapısında, öğrencilerin dağıldığı anlarda düzenlendi. İlk saldırı bomba yüklü araçla okulun önünde düzenlenirken, öğrencilerin panikle dışarıya kaçtığı anda iki bomba daha infilak etti. Özellikle ilk patlamanın çok şiddetli olduğu ve bu sırada aracın yakınında olan çocukların bazılarının henüz bulunamadığı belirtildi. Saldırının ertesi gününde siviller ve polisler sokağa saçılmış kitapları ve okul çantalarını toplarken görüntülendi.

Taliban iddiaları reddetti

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ABD’nin asker çekmeye başladığı bir dönemde kız öğrencileri hedef alan saldırılardan hemen sonra Taliban’ı sorumlu tutmuş ancak Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid iddiaları reddederek saldırıyı kınamıştı. Yabancı uzmanlar ise Afganistan’da IŞİD’in son yıllarda Şiileri hedef aldığına dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir