DünyaGündemManşet - Yan

ABD’den ‘Türkiye’ye seyahat etmeyin’ uyarısı

ABD vatandaşlarına Türkiye’ye seyahat etmeyin uyarısında bulunuldu ve “Terörist gruplar Türkiye’de olası saldırılar planlamaya devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sitesinde Türkiye ile ilgili ‘seyahat etmeyin’ uyarısında bulundu. Söz konusu çağrıda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) koronavirüs uyarıları hatırlatılarak, Türkiye’de yaşanan vaka artışlarına değinilirken, terör tehlikesine de dikkat çekildi.

Terör uyarısı

Bakanlığın söz konusu çağrısında şu ifadeler kullanıldı:

“Terörist gruplar Türkiye’de olası saldırılar planlamaya devam ediyor. Teröristler turistik yerleri, ulaşım merkezlerini, market ve alışveriş merkezlerini, yerel yönetim binalarını, otelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, spor ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü mekanları, eğitim kurumlarını, havaalanlarını ve diğer ortak alanları hedef alabilir.

Güvenlik güçleri, aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu binlerce kişiyi, siyasi amaçlı ve terör örgütleriyle ilişkisi olduğu iddialarıyla gözaltına aldı. ABD vatandaşları da Türkiye’den ayrılmalarını engelleyen seyahat yasaklarına maruz kaldı. Türkiye tarafından açıkça onaylanmamış gösterilere katılmanın yanı sıra hükümete yönelik eleştiriler (sosyal medya platformlarında yapılanlar da dahil olmak üzere) tutuklanmaya neden olabilir.”

Şırnak ve Hakkari için uyarı

Sözcü’nün aktardığı habere göre, çağrıda, Şırnak ve Hakkari illeri vurgulanarak Suriye sınırına 10 kilometre mesafedeki bölgeler için uyarı da yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir