KadınManşetYaşam

’75 yaşındaki Fatma Güler hapishanede ölüme terk edildi’

İHD bu haftaki F Oturumu’nda İzmir Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan 75 yaşındaki ağır hasta tutuklu Fatma Güler’in durumuna dikkat çekildi. Fatma Güler’in hayatının risk altında olduğu belirtildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun her hafta hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için yaptıkları “F Oturumu” eylemlerinin 472’ncisini gerçekleştirdi. Sosyal medyadan yapılan F oturumu’nda İzmir Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan 75 yaşındaki ağır hasta tutuklu Fatma Güler’in durumuna kamuoyu ile paylaşıldı.

İHD İstanbul Şube Eş Başkanı Gülseren Yoleri, yaptığı açıklamada Güler’in tutuklanmadan önce iki defa mide ameliyatı geçirdiğini belirtti. Güler’in aynı zamanda astım, yüksek tansiyon ve karaciğer hastası olduğunu aktardı. 

Hayvanlarını otlattığı sırada çıkan çatışma bölgesinde bulunduğu için yardım yataklık iddasıyla tutuklu

Fatma Güler, 2012 yılında yaşamını sürdürdüğü Dersim’in Hozat ilçesinde hayvanlarını otlattığı sırada Hozat-Çet bölgesinde çatışma çıktı. Çıkan bir çatışma sırasında orada bulunmasından dolayı, “Örgüte yardım yataklık ettiği” iddiasıyla hakkında dava açılmıştı. Tunceli Ağır Ceza Mahkemesince 5 yıl hapis cezası verilmişti. Cezası Yargıtay’ca onandıktan sonra 30 Ekim 2018’de tutuklanarak Aydın E Tipi Kapalı Hapishanesi’ne oradan İzmir Aliağa/Şakran Hapishanesi’ne gönderilmiştir. Fatma Güler, 30 Ekim 2018 tarihinden beri hapishanede hükümlüdür” dedi. 

Cezaevinde durumu ağırlaştı

Cezaevi koşullarının 75 yaşındaki Güler’in hastalığını ağırlaştırdığını söyleyen Yoleri, hayati riskin salgın döneminde daha da arttığını vurguladı.

Yoleri, cezaevlerinin virüsün yayılmasına en elverişli ortam olduğuna dikkati çekerek, siyasi tutukluların ölüme terk edildiğini söyledi.

Güler’in durumunun cezaevinde gün geçtikçe kötüye gittiğinin altı çizen Yoleri, şunları söyledi: “İleri derecede görme bozukluğu ve kulaklarında ağrılar başlamış, ağrılar nedeniyle uyku düzeni bozulmuştur. Göğsünde ve koltuk altına yayılan şişlikler oluşmuş, karaciğerindeki hastalığın verdiği rahatsızlık artmıştır.  Aynı zamanda guatr ameliyatı da olmuş, teşhisi öğrenilmemiştir.”

Serbest bırakılması talep edildi

Güler’in cezaevinde kaldığı her anın yaşamına dönük büyük bir tehdit olduğunun altını çizen Yoleri, yapılan başvuruların reddedildiğini veya cevapsız kaldığını söyledi. Yoleri, yetkilileri göreve çağırarak tüm hasta tutukluların önündeki engellerin kaldırılmasını ve serbest bırakılmasını talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir