ÇevreManşetSon 24 SaatTüm Haberler

60 tane yavru caretta carettanın ölümüne sebep olan Port Nature Luxury oteline soruşturma

Antalya’da yumurtadan çıkan 60 tane yavru caretta carettanın ölümüne neden olan Port Nature Luxury adlı otel hakkında soruşturma başlattıldı. Yavru caretta carettalar otelin plajındaki ahşap yürüme bandının altında ezilip ölmüştü.

Antalya’da geçtiğimiz günlerde yumurtadan çıkıp yuvalarını terk etme dönemi gelen caretta carettalardan, Port Nature Luxury oteli sahilinde bulunan 60 tanesi yuvalarından çıkamamıştı. Yuvaları yürüme bandının altında olan caretta carettaların ezilerek öldüğü yansıdı.

Bir otelin ihmali sonucu yaşanan ölümlerde sorumlu işletmenin adı açıklanmamıştı.

Diken muhabiri Ayşegül Kasap söz konusu işletmenin adının Port Nature Luxury Hotel olduğunu belirledi.

Üç ayrı kurum soruşturma başlattı

Olayda ihmali bulunan otelle ilgili üç ayrı kurum soruşturma başlattı. İlki, yetkili kurum olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü. Müdür Tevfik Altınay, inceleme yapılacağını, gerekli yaptırımların da uygulanacağını aktardı.

Otel plajını da içeren 30 kilometrelik Belek kumsalı, özel cevre koruma bölgesi, dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı.

​Soruşturma başlatan diğer kurumlar ise yaban hayatıyla ilgili yetkili kurum Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6’ncı Bölge Müdürlüğü ve Serik başsavcılığı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir