Manşet - YanPolitikaTüm Haberler

4. Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Cinsel istismar, kasten öldürme, işkence gibi suçlar için ‘somut delil’ şartı aranmasını da içeren 4. Yargı Paketi, muhalefetin itirazlarına rağmen Meclis’te kabul edildi.

Kamuoyunda ‘4. Yargı Paketi’ olarak bilinen 27 maddelik ‘Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

İtiraz edilen ‘somut delil şartı’ kabul edildi

Teklif, maddelerde bir değişiklik olmadan olduğu gibi geçti. Buna göre hukukçuların ve hak örgütlerinin büyük tepki gösterdiği, HDP ve CHP’nin muhalefet şerhi düştüğü cinsel istismar, kasten öldürme, işkence gibi katalog suçlar için ‘somut delil’ şartı aranması kabul edildi.

Boşandığı eşe karşı işlenen suçlar ağırlaştırıcı neden sayılacak

Söz konusu teklife göre idarenin 60 günde cevap verme süresi 30 güne iniyor. Boşandığı eşe karşı işlenen suçlar ağırlaştırıcı neden sayılacak. Bilişim suçları ile banka ve kredi kartlarına ilişkin suçlarda mağdurun oturduğu yer mahkemesi de yetkili olacak. Tebligatlar, dosyada varsa tüm taraflara ayrıca telefon telgraf e-posta gibi yollarla da bildirilecek. İfadesi alınmak amacıyla yakalanan kişi mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde belirtilen tarihte ilgili yargı merciinde olacağını taahhüt ederse her yakalama emri için bir kez geçerli olmak üzere Cumhuriyet Savcısı tarafından serbest bırakılması emredilebilecek. Kişi taahhüdünü yerine getirip yargı merciine gitmezse bin TL idari para cezası verilecek.

Adli kontrol süresi

Konutunda evinde bulunmayı gerektiren adli kontrol uygulamasında konutta geçen iki gün, cezanın mahsubunda bir gün olarak hesaplanacak. Şüpheli veya sanığın adli kontrol yükümlülüğünün devam edip etmemesine en geç 4 ayda bir soruşturma evresinde Cumhuriyet Savcısı’nın talebi üzerine sulh ceza hakimi, kovuşturma evresinde ise resen mahkemece karar verileceği hüküm altına alındı. Adli kontrol altında geçecek süre Ağır Ceza Mahkemesi’nin görev alanına girmeyen işlerde en çok 2 yıl olarak belirlenecek. Bu süre zorunlu hallerde gerekçesi gösterilerek bir yıl daha uzatılabilecek. Ağır Ceza Mahkemesi’nin görev alanına giren işlerde ise adli kontrol süresi en çok 3 yıl. Bu süre zorunlu hallerde gerekçesi de gösterilerek uzatılabilecek. Uzatma süresi de toplamda 3 yılı geçemeyecek. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yapılan yargılamalarda ise bu uzatma süresi en çok 4 yıl olacak. Bu düzenlemede yer alan süreler çocuklar bakımında yarı oranında uygulanacak.

Hükümlülerin izinli sayılmalarına ilişkin süre uzatıldı

Teklife sonradan eklenen madde ile Covid-19 salgını sebebiyle açık ceza infaz kurumlarında bulunanlarla kapalı ceza infaz kurumunda olup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlülerin izinli sayılmalarına ilişkin süre 31 Temmuz’dan 30 Kasım 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Tıklayın: Muhalefetin yer almadığı Kadına Şiddet Komisyonu’nun görev süresi uzatıldı

Tıklayın: Kadına şiddetteki artışı ‘tolere edilebilir’ bulan Bakan Yanık’tan yeni açıklama

Tıklayın: HDP, ’emekliye bayram ikramiyesi 2 bin TL olsun’ dedi, kanun teklifi verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir