EmekGündemManşet - Yan

177 bin işçi Kod-29 bahanesiyle işten çıkarıldı

DİSK-AR’ın açıkladığı verilere göre 2020 yılında 177 bin işçi KOD-29 bahanesiyle işten çıkarıldı.

Pandemi döneminde işten çıkarmanın yasaklandığını savunan AKP’nin aksine gerçekleri DİSK-AR raporu ortaya koydu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) elde edilen verileri paylaşan DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), pandemi nedeniyle işten çıkarma yasağının istisnası olan Kod-29’un patronlar için fırsata dönüştüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Ülkenin dört bir yanında yüzlerce işçi sendikalaştığı, haklarına sahip çıktığı, hak gasplarına sessiz kalmadığı için İş Kanunu’nun 25/2’nci maddesi (ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış) gerekçe gösterilerek tazminatsız işten çıkarıldı.

176 bin kişi işten çıkarıldı

DİSK-AR’ın paylaştığı verilere göre 2020 yılında 176 bin 662 işçi Kod-29 nedeniyle işten çıkarıldı. İşten çıkarılanlar arasında 34 bin 145’i kadın ve 142 bin 517’si ise erkek işçi oldu.

Böylece Kod 29 ile işten çıkarılanların sayısı ayda ortalama 14 bin 772, günde ortalama 491 kişi oldu.

DİSK-AR’dan açıklama

DİSK-AR konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kod-29 ile işten çıkarılan işçiler kıdem tazminatı ve ihbar öneli/tazminatı alamıyorlar. Ayrıca Kod-29’dan çıkarılan işçiler İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İşverenlerin uzun yılardır, işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı haklarını gasp etmek için başvurdukları bu yöntem, Covid-19 döneminde uygulanan işten çıkarma yasağını delmek için de kötüye kullanılıyor. İş Kanunu’nun 25-II maddesi işten çıkarma yasağının istisnalarından birini oluşturuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir