GündemSon 24 SaatTüm HaberlerYaşam

17 Ağustos depreminin 22’inci yılında ortak açıklama: Afet değil cinayet

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenleri andı, afetlere karşı hâlâ önlem almayan iktidarı bir kez daha uyardı.

Beşiktaş Barbaros Meydanında İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla 17 Ağustos Depremi’nde yaşamını yitirenler anıldı, üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen hâlâ afetlere karşı önlem alınmadığı ifade edildi

Basın açıklamasını İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına Hülya Sapaz yaptı.

Son 10 günde Manavgat, Muğla ve Dersim’de orman yangınları, Van, Kastamonu ve Sinop’ ta ise oluşan selleri hatırlatan Sapaz Türkiye’nin adeta felaketler ülkesine döndüğünü belirtti.

Sapaz, “Yangınlar ve seller sadece orman alanlarından kıyıya uzanan devasa lüks otelleri, derelerin üzerine yapılan inşaatları, HES’lerin betonunu değil rant uğruna insan canının, doğanın, hayvanların nasıl yok sayıldığını da bir kez daha gösterdi. AKP’nin yirmi yılının özeti “doğa cinayetleri, kadın cinayetleri, işçi cinayetleri, ırkçılık, ayrımcılık…” Bugün bunların hepsinin sonuçlarını aynı anda yaşıyoruz. Hiçbiri tesadüf değil, hiçbiri münferit değil. Ülkemiz dolaylı ya da doğrudan iktidar tarafından taammüden işlenmiş cinayetlerle dolu” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir