EmekManşet - Yan

141 maden işçisinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı madenlerde çalışan 141 işçinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı ve ‘esnek çalışma’ çağrısı yapıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı madenlerde koronavirüs testi pozitif çıkan işçilerin sayısı 141 olarak açıklandı. Durumun ciddiyetine dikkat çeken Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na esnek çalışma konusunda çağrıda bulundu.

TTK’ya bağlı yaklaşık 8 bin maden işçisinin çalıştığı müesseselerde, koronavirüs testi pozitif çıkan işçilerin sayısı;

  • Karadon – 54
  • Kozlu’da – 50
  • Amasra’da – 5
  • Armutçuk’ta – 5
  • Üzülmez’de – 6
  • Merkez Servisleri’nde – 21

olmak üzere toplam 141 olarak açıklandı.

“Rakamlar her geçen gün yükseliyor”

(GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil’in konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

“Bugün itibariye testi pozitif çıkan arkadaşlarımızın sayısı 141. Rakamlar her geçen gün yükseliyor. Ülke gündeminde Cumhurbaşkanımızın yaptığı tam kapanmayla ilgili bir açıklama var. Her bakanlığın bağlı olduğu birimlere bildiriler gönderilmeye başlandı ama; şu an TTK’ya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan gelen net bir cevap yok. Öğrendiğimiz, duyduğumuz kadarıyla ve genelgede de olduğu gibi, üretim ve imalat kısımlarındaki çalışma hayatı büyük ihtimalle durdurulmayacak gibi duruyor. 30 il ve arkasından Zonguldak diye tabir ettiğimiz, nüfusunun yüzde 70’ine yakın madenci ve maden emekçisinin oluşturduğu kent, şu an alarm veriyor. Vaka sayılarının artması, bizlerin, arkadaşların beraber çalışmaları gerektiği, aynı kafeslerle inip, aynı kafeslerle çıkması gerektiği, aynı dolapları, aynı banyoları kullandığı bir ortamda, tam kapanmanın TTK’da uygulanmaması, bizlerin kafasında soru işaretleri bırakıyor çünkü; özel bir iş yeri burası.”

“Ölüm ile burun buruna hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar”

Başkan Yeşil, konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Hepimiz madenciyiz. Tabi ki bizim derdimiz, hedefimiz üretmek, Türkiye ekonomisine yerin altındaki bu cevheri kazandırmak ama; her şeyden önce sağlık. Arkadaşlarımızın tamamı tedirgin. Bölgelerdeki vaka sayıları endişe uyandırıyor. Arkadaşlarımızın aileleri, eşleri ile yaşayanlar var. Onlara bu hastalığı bulaştırmamak için de büyük çaba sarf ediyorlar. Genelgede, TTK’nın tam kapanmasa bile, önlemlerin bir an önce alınması gerekiyor. Esnek çalışma diye tabir ettiğimiz sistemin bizde uygulanması konusunda da bizler buradan bakanlık yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Çünkü; Zonguldak’tan ne kadar bilgi aldılar bilemiyorum ama, burada durum çok iyi değil. Hastanelerde yatacak yer kalmadı, yoğun bakım servislerimiz dolu. Vatandaşlarımız çok da dikkat etmemeye başladılar. Pandeminin başından bu geldiğimiz noktaya kadar sahada olan emekçi arkadaşlarımız, işçi kardeşlerimiz, sadece TTK’da değil, çalışması gereken arkadaşlarımız büyük bir gayret içinde. Ölüm ile burun buruna hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir