Son 24 SaatTüm Haberler

10 yıldır tek bir öğrenci almayan fakülte kapatıldı

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 2012’de kurulan ve bugüne kadar hiç bir öğrencinin kayıt yaptırmadığı ancak dekan ve sekreterin düzenli olarak maaş aldıkları Teknoloji Fakültesi Cumhurbaşkanı kararı ile kapandı.

3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ)’ne bağlı Teknoloji Fakültesi rektörlük isteği ve Resmi Gazetede yer alan Cumhurbaşkanı kararı ile kapatıldı.

2012 yılında kurulan ancak hiç bir öğrencinin kayıt yaptırmadığı fakültede sekreter ve dekan ataması da yapılmıştı. Sayıştay denetim raporunda da her yıl bu iki kalemin düzenli maaşlarının yattığı ancak fakültenin işler hale gelmediği bilgisi yer almıştı.

İşlevsiz faküteye para akıtıldığı her yıl Sayıştay müfettişleri tarafından hazırlanan denetim raporuna yansıtılıyordu.

2011/2605 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın, 10.01.2012 tarih ve 28169 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmasıyla kurulan Teknoloji Fakültesinin 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda yer alan ilke ve esaslara riayet edilmeden açıldığı; uzun zamandan beri fiilen atıl durumdaki öğrencisi olmayan fakültede personel istihdam edildiği ve maaşının ödendiği Sayıştay raporunda yer almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir