GündemKadınManşet - YanSon 24 Saat

Cumartesi Anneleri, ‘Anneler günümü kutlayacak kimse bırakmadılar’ diyen Emine Şenyaşar’la buluştu

Öldürülen eşi ve iki çocuğu ile tutuklu oğlu için ‘adalet’ talebiyle Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemi yapan Emine Şenyaşar’ın “Anneler günümü kutlayacak kimse bırakmadılar” sözlerinin ardından Cumartesi Anneleri bu yıl Anneler gününde Emine Şenyaşar’la buluştu.

Online olarak gerçekleşen buluşmada Emine Şenyaşar’la, gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun, kızı Besna Tosun, gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, gözaltında kaybedilen Hayrettib Eren’in kardeşi İkbal Eren, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nden Sebla Arcan bir araya geldi.

‘Adalet bu betonun altında mı?’

Cumartesi İnsanları ile buluşan Emine Şenyaşar şunları söyledi: “Adaletin peşine düştüm. Her yere gittim, adalet yok dediler. Gidip adliyenin önünde oturdum adalet yok dediler. Dedim adalet bu betonun altında mı gömülü bana bir kazma getirin kazıyıp çıkartabilirm belki.”

‘Herkesin gözü önünde oldu ama kayıtsız kaldılar’

Hanım Tosun da “Bizim yakınlarımızı gözaltına alıp kaybettiler ve inkar ettiler ama size yapılanlar bütün dünyanın gözü önünde oldu” dedi. Şenyaşar ailesine yapılan adaletsizliğin herkesin gözü önünde gerçekleştiğini hatırlatan Hanım Tosun “Ama herkes kayıtsız kaldı biz her zaman adalet mücadelenizde sizin yanınızda olacağız” diye belirtti.

Şenyaşar’ın saldırıda yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar da buluşmaya dahil olup geçen 3 yıl içerisinde tek bir tutuklunun olmadığını, hukuksuz bir sürecin işletildiğini aktardı.

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerden 10 gün önce Emine Şenyaşar’ın çocukları, işlettikleri iş yerini ziyaret eden AKP’lilere yönelik eleştirilerde bulununca, AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısına uğradı. İş yerinde başlayıp yaralıların kaldırıldığı hastanede devam eden saldırılarda, eşi Hacı Esvet, çocukları Celal ve Adil Şenyaşar, gözlerinin önünde öldürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir