Sağlık Bakanı duyurdu: Vaka sayıları 40 kat arttı!

Covid-19 vaka sayılarının 40 kat arttığını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ciddi bir yükümüz yok. Kapanma olmayacak, tedbire devam” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Covid-19 vaka sayılarındaki artışa dikkat çeken Fahrettin Koca, “tedbir” çağrısında bulundu.

Gazetecilerin sorusu üzerine vaka sayısındaki artışı değerlendiren Koca, şunları ifade etti:

Avrupa’daki dalgayı biz 4-5 hafta önce görmeye başladık. Şu dönem günlük vaka sayısında Almanya, İtalya, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüzbinleri geçen vakalar görüyoruz. Bizde ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışı ile birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

‘Kapanma olmayacak’

Koca, yeni bir kapanma durumunun olmayacağını söyleyerek, “Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam” dedi.