Urfa’da 17 koyun gözaltına alındı, yavruları aç kaldı

Urfa’da TİGEM arazisine girdikleri gerekçesiyle 17 koyunun gözaltına alındı. CHP’li Mahmut Tanal konuyu meclis gündemine taşırken koyunları gözaltına alınan köylü TİGEM yetkilileri ile görüştüklerini ancak kendisinden ayak bastı parası istediklerini söyleyerek duruma isyan etti.

Haber: Fatma Keber

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde Abit isimli köylüye ait koyunlar TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) arazisine girdikleri gerekçesi ile özel güvenlik ve jandarma tarafından gözaltına alındı. Önceki gün sosyal medya hesabı üzerinden koyunların gözaltına alındığını duyuran CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, konuyu Meclis gündemine de taşıyarak duruma tepki gösterdi.

“Bizi dünyaya rezil etmeyin”

Tanal genel kurulda söz alarak, Urfa’nın Ceylanpınar ilçesi Çaylı köyünde TİGEM bölgesine girdikleri gerekçesi ile gözaltına alınan koyunların Ceylanpınar TİGEM Gümüşsuyu merkez hayvan cezaevinde tutulduğu bilgisini paylaşarak tepki gösterdi. Tanal konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Hayvanların cezai mesuliyeti yoktur. Akıl hastası olmayan insanların cezai mesuliyeti vardır. Bu şekilde koyunlara yapılan bu zulmün bu insanlık dışı muameleye son verilmesini istirham ediyorum.”

Konuşmasında iktidar partisine bakanlıklarına ve cumhurbaşkanına da seslenen Tanal, “Bizi dünyaya rezil etmeyin. Hayvanın gözaltısı olur mu! Gözaltı demek bir tedbirdir, hayvan hangi tedbire tabi tutulur “ sözleri ile tepkisini dile getirdi

“TİGEM ayak bastı parası istiyor”

Hayvanları gözaltına alınan Abit Çiftçi isimli köylü ise gözaltında olan koyunların perişan bir durumda olduğunu belirterek yetkililere seslendi. Süt koyunlarının bir haftadır gözaltında olduğu bilgisini paylaşan Abit Çiftçi “ Devletimiz koyunları yakalamış. Toplamda 17 koyunum şuan gözaltında, bu hayvanların birçoğu yeni doğum yapmış anne koyunlar. Evdeki kuzular perişan, hepimiz perişanız bir haftadır” dedi.


Abit Çiftçi, kendisinin de TİGEM’den emekli olduğunu ifade ederek, “Benim hayvanların ekili bir alana girmemiş, bu bölge sahra, ekinlere zarar vermiş olsalar yine neyse ama boş arazi, özel güvenlik ve jandarma iki sefer geldi, toplamda 17 koyunumuzu araçlara atıp götürdüler. TİGEM yetkilileri ile görüştük ancak benden 6-7 bin TL ayak bastı parası istiyorlar. Ben bu parayla çocuklarımı giydirmemişim, nasıl bu parayı vereyim. Yem fiyatları artmış zaten hayvancılık yapamıyoruz “ diyerek duruma tepki gösterdi.

“Devletin hayvancılığı teşvik etmesi gerekirken bizi cezalandırıyorlar”

TİGEM bölgesinin yıllardır mera olduğunu belirten Çiftçi “ Hayvancılık benim baba mesleğim , 100 yıldır buralarda yaşıyoruz son bir yıldır bölgeden bizi men ettiler. Bizim dedelerimizin mezarları TİGEM bölgesinde, bu bölgenin etrafı açık, yıllardır mera olarak kullanılan bir bölge, yeni yeni tel ile kapatıyorlar . Hayvanlarımız TİGEM’e zarar mı vermiş? Biz yüz kızartıcı bir suç mu işledik. Hayvancılık yapıyorum ben. Ben yetiştiricilik yapmazsam şehirdeki nasıl et yiyecek? Devletin bana madalya takması gerekirken, hayvancılığı teşvik etmesi gerekirken bizi cezalandırıyorlar. Koyunlara çürümüş ot vermişiz. Biz ne yapacağımızı şaşırdık. Devlet bize bu bölgeleri yasakladı, bir alternatif de sunmuyor. Bu mesleği bırakırsak, kuru ot bulamayız yaşamak için, ne yapalım nereye gidelim?” sözleri ile koyunlarının gözaltında tutulmasına tepki gösterdi.

“Hayvanlar perişan”

24 Mart’dan beri hayvan cezaevinde tutuklu bulunan koyunlarının pislik içinde olduğunu belirten Çiftçi “Tutuklu hayvanların yavruları da evde kaç gündür aç, annelerini arıyorlar, cezaevindeki hayvanlarım durumu da içler acısı. Daha önce de hayvanlarım gözaltına alındı, koyun başı 50 TL karşılığında aldık. Demek ki ayak bastı parası da zamlanmış, 7 bin TL istiyorlar. Cumhurbaşkanına sesleniyorum, devlet bize bu eziyeti yapmasın” ifadelerini kullandı.