Zafer Havalimanı yolcu garantisi tutmadı: Havayolu şirketlerine baskı "Zafer'e uç" - Yaziyor.Org

Zafer Havalimanı yolcu garantisi tutmadı: Havayolu şirketlerine baskı “Zafer’e uç”

CHP’li Utku Çakırözer’in iddiasına göre AKP iktidarı verilen yolcu garantileri tutmayan ‘Zafer Havalimanı’nın faturasını çıkarmak için yeni formül buldu!

Yap-İşlet-Devret modeliyle 2012 yılında yapılan, 2021 yılı için 1 milyon 317 bin yolcu garantisi verilen ama 22 bin 936 kişinin kullandığı Kütahya Zafer Havalimanı’ndan uçuşları arttırmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından havayolu şirketlerine baskı yapıldığı ortaya çıktı.

Tarifeli uçuş seferleri olmamasına rağmen yılda 100 bine yakın yolcunun uçtuğu Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’ndan uçan havayolu şirketlerine ‘Hasan Polatkan’dan değil, Zafer’den uçun’ baskısı yapılması Eskişehirlileri ayağa kaldırırken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, iddialara Meclis’te tepki gösterdi.

Utku Çakırözer Meclis konuşması

Çakırözer, şöyle konuştu:

“Zafer Havalimanı soygununun ayıbını Eskişehir’deki havalimanını kapatarak ya da işlemez hale getirerek örtemezsiniz! Eskişehir’e, Eskişehirlilere, bizim ayrılmaz parçamız Emirdağlılara ve Eskişehir’imizi gezip görmek isteyen milyonlarca yurttaşımıza böyle bir ihaneti aklınızın ucundan dahi geçirmeyin.”

Çakırözer, Eskişehir’e yaptıkları uçuşları Zafer Havaalanı’na kaydırmaları yönünde havayolu şirketlerine ve seyahat acentalarına Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan baskıları da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu.


Havayollarına “Zafer’e uçun” baskısı

Eskişehir’de 2007 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışı yolcu trafiğine açık olan Hasan Polatkan Havalimanı, hükümetin tarifeli uçak seferi koymamasına rağmen özellikle yurtdışından gelen charter seferleri sayesinde büyük bir yolcu kapasitesine sahip oldu. 2021 yılında yaklaşık 100 bin yolcunun seyahat ettiği havalimanına uçuş yapan havayolu şirketlerine ve yöneticilerine son dönemde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ‘Uçuşlarını Eskişehir yerine Zafer Havalimanı’na kaydırmaları’ yönünde baskılar yapıldığı ortaya çıktı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün baskıları ve havalimanının yolcu trafiğine kapatılacağı iddiaları, yerli turizmin merkezlerinden biri haline gelen Eskişehir’de büyük
kaygı yarattı.

“Ayıplarını örtmek için Eskişehir’i kapatıyorlar”

CHP Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer

Havayolu şirketlerine Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan baskıları ve Eskişehir’deki havalimanının kapatılacağı iddialarını TBMM gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis kürsüsünden şu açıklamayı yaptı: “50 milyon Euroya yaptırılan ama yolcu uçmadığı için uçmayan yolcu başına işletmecisinin cebini dolduran Zafer Havalimanı ayıbından kurtulmak için AKP iktidarı kurnazlık peşine düşmüş. Yolcu trafiğine başladığı tarihten bu yana bir milyona yakın yolcunun uçtuğu Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’mızı çalışmaz hale getirerek oraya yolcu devşirmeye çalışıyorlar.

Bir gün duyuyoruz ki, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havayolu şirketlerine yazı
gönderip ‘Zafer Havalimanı’na uçun’ demiş. Ertesi gün şirket genel müdürleri çağrılmış,
‘Artık Eskişehir yerine Zafer’e uçun’ diye şirket genel müdürleri çağırılmış. Eskişehir’e uçuş
başlatmak isteyen şirketlere ‘Orası kapanacak, siz Zafer’e uçun’ diye talimat verilmiş. Bakın,
2021 yılında Hasan Polatkan Havalimanı’ndan uçan yolcu sayısı 100 bin. Yani tarifeli tek bir
sefer olmadan sadece vatandaşlarımızın ihtiyacı sonucu böyle bir başarı var ortada!”

“Yandaşların cebini dolduracağız diye yaptırdığınız Zafer Havalimanı”

Yap-İşlet-Devlet modeli ile yapılan ve yolcu garantisi yüzde 99 oranında tutmadığı için devletin işletmecisine uçmayan yolcular başına her yıl milyonlarca Euro ödediği Zafer Havalimanı’nın faturasının Eskişehir’e çıkarılmaması çağrısında bulunan Çakırözer şöyle devam etti:
“Buradan saray iktidarını, onun cin fikirli Eskişehir düşmanı danışmanlarını uyarıyoruz. Yandaşların cebini dolduracağız diye yaptırdığınız Zafer Havalimanı utancından kurtulmak için Hasan Polatkan Havalimanı’mızı feda etmek gibi bir ihaneti aklınızın ucundan
dahi geçirmeyin. Yaptığınız büyük soygunun faturasını Eskişehir’e, Eskişehirlilere, ayrılmaz parçamız
Emirdağlılara ve Eskişehir’i gezip görmek isteyen yüzbinlerce yurttaşımıza ödetemezsiniz!”

Çakırözer, TBMM’de verdiği soru önergesinde de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, Hasan Polatkan Havalimanı’na yönelik yolcu seferlerinin durdurulup durdurulmayacağını ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından havayolu şirketlerinin Zafer Havalimanı’na uçmaları istenen yazıların gerekçesini sordu.