Manisalılar kuruyan gölden seslendiler: Marmara Gölü'ne su verin - Yaziyor.Org

Manisalılar kuruyan gölden seslendiler: Marmara Gölü’ne su verin

Kuraklıkla gündeme gelen Manisa’daki Marmara Gölü bu kez halkın eylemine sahne oldu. Dünya Su Günü sebebiyle kuraklığa dikkat çekilen eylemde iktidarın su politikaları eleştirildi.

22 Mart Dünya Su Günü’nde, kurumak üzere olan Manisa’daki Marmara Gölü’nde bölge sakinlerinin katılımı ile eylem gerçekleştirildi.

Salihli Tekelioğlu köyündeki etkinlikte sulak alanların önemine dikkat çekilirken iktidarın su politikaları eleştirilerin hedefi oldu.

Ege Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Tunç Soyer de katıldı. “Marmara Gölü Yaşasın” etkinliğine Akhisar, Alaşehir, Salihli ve Turgutlu belediyeleri de destek verdi.

“Göle bir an önce su verilmeli”

Tekelioğlu köyü meydanında yapılan etkinliğe gelen yöre köylüleri son iki senede kuruma noktasına gelen göl nedeniyle yaşamlarının olumsuz yönde etkilendiğini söylediler. Susuzluk nedeniyle balıkçılığın bittiğini, zeytin ve diğer tarım ürünlerinin yetişemez hale geldiğini belirten köylüler, göle bir an önce su verilmesini talep ettiler.

Onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan göl için düzenlenen “Marmara Gölü Yaşasın” etkinliği ile göldeki yaşamın ve balıkçılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için göle su verilmesi gerektiğine dikkat çekilmesi amaçlanıyor

“Göl kurursa 7 köy yok olur”

Etkinlikte bir konuşma yapan Göl Marmara Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Rafet Kerse “Göl Marmara kurursa 7 köy yok olur. Gölümüzü geri istiyoruz. Gördes Barajı için Göl Marmara yok olmasın” diye konuştu.

Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma (GEMA) Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu ise yaptığı konuşmada, Ahmetli pompalarının bozuk olduğu için derelerin bütün sularının göle aktarılacağına dikkat çekerek “Organize sanayiye karşıyım. Öncelikle arıtma tesisleri yapılsın. Buranın kirliliği gölleri derelere aktarılıyor. Tarlalar sulanıyor. Korkunç bir şey bu” dedi.

Fotoğraf: Özer Akdemir / Evrensel

Gölün kurumaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Tunç Soyer ise, “Gördes’ten ve diğer yerlerden su basma dahil. Ahmetli pompaları bozuksa yapacağız. Tüm köylerin çığlıklarını duyuyoruz” dedi.

Ege Belediyeler Birliği Koordinasyonu ile yapılan etkinliğe, Salihli Çevre Derneği, Akhisar Çevre Derneği, Gördes Çevre Derneği, Turgutlu Çevre Platformu, Manisa Kültür ve Tabiat Varlıkları Çevre Derneği, Gölmarmara Ziraat Odası, Salihli Ziraat Odası, Ahmetli Ziraat Odası gibi çevre ve meslek  örgütleri de destek verdi.