HDP Ekoloji: Su varlıkları sermaye ve iktidarın tecridinde yok edilmektedir - Yaziyor.Org

HDP Ekoloji: Su varlıkları sermaye ve iktidarın tecridinde yok edilmektedir

HDP Ekoloji Komisyonu Dünya Su günü nedeni ile yaptığı açıklamada, dünyadaki su varlıklarının sermaye tekelinde tecrid edildiğine dikkat çekti.

Dünya Su Günü nedeni ile ekoloji örgütlerinin, siyasi partilerinin yaptığı pek çok açıklamada su kaynaklarının yok edilmesi ve ticarileştirilmesinde sermayenin rolü dikkat çekiyor.

Bu açıklamalardan biri de Halkların Demokratik Partisi Ekoloji Komisyonu’ndan geldi.

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüleri Menekşe Kızıldere ve Naci Sönmez imzasını taşıyan açıklamada, su hakkına işaret edildi.

Eş sözcüler Birleşmiş Milletler tarafından su hakkının 28 Temmuz 2010’da “yaşam hakkını sağlamak için bir zorunlu hak” olarak tanımlandığı hatırlattı.

“Su varlıklarının ticari bir meta olarak görülmesi veya su varlıklarına zarar verilmesi hem bir insan hakkı hem de doğa hakkı ihlalidir” dediler.

“Su varlıkları sermaye ve iktidarın tecridinde yok edilmektedir”

Açıklama şöyle devam etti:

“Maalesef günümüzde hala su dünya devletleri tarafından bir varlık değil kaynak olarak görülmektedir.

Türkiye de ise ciddi seviyelere ulaşan bir su krizi yaşanmaktadır. Mevcut iktidarın yürüttüğü enerji ve inşaat politikaları diğer tüm ekolojik varlıklar üzerinde olduğu gibi su üzerinde de var olmayı tehdit eden bir baskı oluşturmuştur. 2022 yılında Türkiye’de su varlıkları kirletilmiş, zarar görmüş hatta yok edilmiştir. Karadeniz, Kürdistan, Marmara ve Ege illeri başta olmak üzere nerdeyse ülkedeki her akarsu sermaye tarafından ya kirletilmiş ya da tutsak edilmiştir. 2022 Türkiye’sinde su varlıkları sermaye ve iktidarın tecridinde yok edilmektedir. Diğer tüm hak ihlallerinde olduğu gibi uluslararası sözleşmeler, anayasal haklar, kanun ve yönetmelikler iktidar tarafından desteklenen belli bir grup sermayenin çıkarları için ihlal edilmektedir.”

Kuraklığın 2022’de büyük bir tehdit olacağı, mevcut ekonomik krizi derinleştireceği, gıda krizini arttıracağı belirtildi.

“Türkiye gibi ekolojik varlık ve sistem bütünlüğü potansiyeli yüksek bir ülkenin su varlıklarının yok edilmesi ile geldiği nokta oldukça korkutucudur” denildi.

“En iyi önlem mevcut iktidarın biran önce gitmesidir”

Açıklama şu ifadelerle sonlandı:

“Bu çoklu kriz halinde ve su krizinde de artık mevcut iktidarın düzelteceği, iyileştireceği hiçbir şey kalmamıştır. Mevcut iktidar, su varlıklarından hatta tüm ülkeden bir an evvel elini çekmelidir. Halkların Demokratik Partisi olarak suyun bir hak olduğunu ve bu hakkın mevcut iktidar ile korunması bir yana ihlal edildiğini tekrar hatırlatmaktayız. İklim krizine, su krizine ve kuraklığa karşı alınacak en iyi önlem mevcut iktidarın bir an evvel gitmesidir.”