Gazeteci Hayri Tunç serbest bırakıldı: Maraş Katliamı paylaşımı suç sayıldı

İstanbul Yenikapı’daki Newroz kutlamalarında haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınan Gazeteci Hayri Tunç geceyi Vatan Emniyet’te geçirdikten sonra serbest bırakıldı. Tunç’un takip ettiği haberler ve sosyal medya paylaşımları suç sayıldı.

Hayri Tunç dün Yenikapı’daki Newroz alanından gözaltına alındı. Gerekçenin ise sosyal medya paylaşımları ve takip ettiği haberler olduğu öğrenildi.

Geceyi, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM şube müdürlüğünde geçiren Tunç’a sorulan soruların gazetecilik faaliyetleri ve sosyal medya paylaşımları ile ilgili olduğu öğrenildi.

Tunç’a soruşturma konusu olan tweetleri şöyle: “Önüne gelene silah verip, sen kralsın, gecenin kartalısın, şöyle büyüksün dersen o da bir insanı katletmeyi çok rahat yapabilir,” Xaney Ana… #Maraşkatliamı sırasında oğlu Hasan Yüzüak faşist katiller tarafından katledildi. Oğlundan geriye bir fotoğraf bile kalmadı

Ayrıca Kâğıthane’de işlenen kadın cinayeti ile ilgili yaptığı paylaşımın da soruşturmaya konu olduğu öğrenildi.

Tunç hakkında terör suçlarına bakan savcılık tarafından 2015 yılında Gazi Mahallesi’nde yaptığı gazetecilik faaliyetleri ile ilgili başka bir soruşturmanın başlatıldığı öğrenildi.

Emniyetin Tunç için savcılıktan ek süre talep ettiği ancak savcılığın bu talebe olumsuz cevap verdiği belirtildi. Bu soruşturma ile ilgili de ifade veren Tunç, sabah Çağlayan Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı. Hakim, adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı isteyen savcının talebini red etti.