‘Geri dönülmez nokta: Hamile kalınca sigara bırakılsa bile çocuğun sağlığı zarar görüyor - Yaziyor.Org

‘Geri dönülmez nokta: Hamile kalınca sigara bırakılsa bile çocuğun sağlığı zarar görüyor

Hamile kalındığında geri dönülmez bir noktada kalınmış olabilir. Araştırmacılar günde on ya da daha fazla sigara içen kadınların rahmindeki bebeklerin neredeyse bir gün geriden geldiğini tespit etti.

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yapılan çalışmalara göre hamilelikten önce ve sonra sigara kullanımı 20 haftadan daha küçük fetüslere ve daha küçük bebeklerin olmasına yol açıyor.

Araştırmacı Doktor Melek Rousian, ‘’Bu çalışmanın sonuçları, gebe kalmadan önce sigarayı bırakmanın önemini ve kadınların sigarayı bırakmalarına yardımcı olma çabalarının bu döneme odaklanması gerektiğini vurgulamaktadır’’ dedi.

“Hamile kalmayı planladıkları anda bırakmalılar”

‘’Mümkünse kadınlar hamile kalmayı planladıkları andan itibaren sigarayı bırakmalı , ancak özellikle hamileliğin herhangi bir döneminde sigarayı bırakmak her zaman güzel birşeydir.’’diyerek sözlerine devam etti.

‘’Sigara kullanımı sadece hamilelik sırasında embriyonun büyümesini ve doğum ağırlığını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda  hamileliğin erken dönemlerinde bile embriyo gelişimini etkilemektedir’’

Günümüzde araştırmacılar yüz yüze görüşmeler, ziyaretler ve online müdaheler yoluyla çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için farklı yollar araştırmaktadır.

Doktor Rousian sözlerine şunları ekledi “Bebek sahibi olmayı planlayan birçok aile hamileliğin henüz doğrulanmadığı ilk günlerde gelişmekte olan bir embriyonun varlığından haberdar değildir. Bu nedenle perikonsepsiyonel dönem araştırmanın önemli bir alanıdır.’’