2021’de siber saldırılar şirketlere 600 milyon dolar zarar verdi; Rus korsanların payı büyük

Bir ABD veri ve yazılım firması tarafından Perşembe günü yapılan bir araştırmaya göre, dünya çapındaki şirketler ve kuruluşlar, siber saldırılar nedeniyle 2021’de yaklaşık 620 milyon dolarlık kripto para birimi ödedi ve en fazla zararı Rusya merkezli bilgisayar korsanları verdi.

Chainalysis Inc.’e göre, fidye yazılımı siber saldırıları nedeniyle bilgisayar korsanlarına bu tür para birimlerinde ödenen tutarın artması ve rekor seviyelere ulaşması muhtemel. Haraç ücretleri, 2018’de 39 milyon dolardan 2019’da 152 milyon dolara ve 2020’de 692 milyon dolara yükselen yıllar içinde büyük ölçüde arttı.

Kısa süre önce Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline destek verdiğini ifade eden Rusya merkezli fidye yazılımı çetesi Conti, 2021’de 180 milyon dolar aldı. Örgütün Ukrayna’yı ülkenin altyapı sistemlerini yok etmek için hedef aldığı söyleniyor.

Chainalysis, geçen yıl Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Colonial Pipeline’a yaptığı fidye yazılımı saldırısıyla tanınan bir başka Rus suçlu hack grubu DarkSide’ın da öne çıktığını söyledi.

Fidye yazılımı biçimindeki siber saldırılar, genellikle virüslü e-postalar aracılığıyla gönderilir ve bilgisayar korsanları, şirketlerden şifrelenmiş verileri geri yüklemek için ödeme talep eder. Kripto para birimleri, takip edilmesini zorlaştırmak için bilgisayar korsanları tarafından tercih edilir.

Chainalysis, internet bankalarının “adreslerini” belirleyerek ve para kayıtlarını inceleyerek şantaj ücretlerini hesapladı.

Çalışma, 21’i İranlı ve 16’sı Rus olmak üzere 140 farklı kötü amaçlı yazılım türünü doğruladı. Dördü Çinli, ikisi Kuzey Koreliydi.

Japonya da kötü amaçlı yazılım saldırılarından etkilendi ve Ulusal Polis Teşkilatı geçen yıl bu tür 146 rapor aldı.

Etkilenenler arasında, yerel tedarikçilerinden birinin bir siber saldırının neden olduğu bir bilgisayar sistemi arızası yaşamasının ardından 1 Mart’ta tüm tesislerini kapatan Toyota Motor Corp. da vardı.