Silopi Belediyesi'ne 718 bin lira elektrik faturası - Yaziyor.Org

Silopi Belediyesi’ne 718 bin lira elektrik faturası

Silopi Belediyesinin ocak ayına ait elektrik faturasası 718 bin lira geldi. Belediyenin aralık ayına ait faturası 304 bin liraydı.

Silopi Belediyesi Eş Başkanı Adalet Fidan, belediyeye gelen elektrik faturasının bir ayda ikiye katlandığını söyledi. Aralık ayında 304 bin gelen elektrik faturası, ocak ayında 718 bin liraya çıktı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki 6 belediyeden biri olan Silo­pi Belediyesi, kayyumların bıraktığı borçla­rı ödemeye çalışıyor. İller Bankası tarafın­dan yapılan ödenekten, kayyumların bırak­tığı borçlar nedeniyle her ay 1 milyon TL kesinti yapılırken, Dicle Elektrik Dağıtım AŞ’nin (DEDAŞ) ocakta belediyeye gön­derdiği elektrik faturası 718 bin TL oldu.

Kayyumun borçları

Eylül 2016 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde olan Silopi Be­lediyesine kayyum atanarak belediye eş başkanları görevlerinden alındı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’li Süleyman Şavluk ve Adalet Fidan belediye eş baş­kanlığına seçildi. Kayyumun, belediyeyi 273 milyon TL borçlandırdığı ortaya çıktı.

Miktar değişmedi ama fatura değişti

Adalet Fidan, “Ödemelerdeki kesintiler ve artan enflasyon nedeniyle zorluklar ya­şarken, buna bir de fahiş elektrik faturaları da eklendi. Aralıkta belediyenin bütün bi­rimleri yaklaşık 250 bin KW elektrik kul­landı ve buna 304 bin TL fatura kesildi. Ocak ayında ise 281 bin KW elektrik kulla­nılmış ve buna ise 718 bin TL fatura gel­miş. Birçok birimimiz şu anda çok az dü­zeyde elektrik kullanıyor. Özellikle yaz ay­larında bölgenin aşırı sıcaklarından ve su kuyularının kullanımından dolayı elektrik kullanımı en üst seviyesine çıkacaktır. Böy­le devam ederse şu an ki elektrik faturamız iki katına kadar çıkacaktır” ifadelerini kul­landı.