3.000 yıllık köpekbalığı saldırısı kurbanı bulundu

Oxford liderliğindeki araştırmacılar, Japon takımadalarının Seto İç Denizi’nde bir köpekbalığı tarafından saldırıya uğrayan 3.000 yıllık bir kurban keşfetti.

Araştırma Arkeoloji Bilimi Dergisi: Raporlar, bu cesedin bir insana yapılan köpekbalığı saldırısının en erken doğrudan kanıtı olduğunu ve uluslararası bir araştırma ekibinin arkeolojik bilim ve adli tekniklerin bir kombinasyonunu kullanarak olanları dikkatlice yeniden yarattığını gösteriyor.

Tramvatik yaralanmalarla dolu bir erkek bedeni

Kurbanın korkunç keşfi, Oxford araştırmacıları J. Alyssa White ve Profesör Rick Schulting tarafından, Kyoto Üniversitesi’ndeki tarih öncesi avcı-toplayıcıların iskelet kalıntılarındaki şiddetli travmaya ilişkin kanıtları araştırırken yapıldı. Travmatik yaralanmalarla dolu yetişkin bir erkek olan Tsukumo’nun daha önce kazılmış bölgesinden No24’e geldiler.

Oxford çifti, “Başlangıçta bu adamda en az 790 derin, tırtıklı yaralanmaya neden olabilecek şeyler karşısında şaşkına döndük” dedi. “Çok fazla yaralanma oldu ve yine de topluluk mezarlığına, Tsukumo Kabuk höyüğü mezarlığına gömüldü.”

Devam ediyorlar, “Yaralar esas olarak kollar, bacaklar ve göğüs ve karın önleriyle sınırlıydı. Bir eleme süreciyle, insan çatışmasını ve daha yaygın olarak bildirilen hayvan yırtıcılarını veya çöpçülerini eledik.”

Arkeolojik köpekbalığı raporları vakaları son derece nadir olduğundan, ipuçları için adli köpekbalığı saldırısı vakalarına yöneldiler ve Florida Köpekbalığı Araştırmaları Programı Fahri Direktörü uzman George Burgess ile çalıştılar. Ve saldırının yeniden inşası uluslararası ekip tarafından bir araya getirildi.

Saldırı esnasında hayattaydı

Ekip, bireyin 3.000 yıldan daha uzun bir süre önce, MÖ 1370 ile 1010 arasında öldüğü sonucuna vardı. Yaraların dağılımı, saldırı sırasında kurbanın hayatta olduğunu kuvvetle gösteriyor; sol eli kesilmiş, muhtemelen bir savunma yarası.

24 No’lu kişinin cenazesi, saldırıdan kısa süre sonra bulundu ve ailesiyle birlikte mezarlığa defnedildi. Kazı kayıtları, sağ bacağını da kaybettiğini ve sol bacağının vücudunun üzerine ters bir pozisyonda yerleştirildiğini gösterdi.

Çifte göre, “Yaralar göz önüne alındığında, açıkça bir köpekbalığı saldırısının kurbanıydı. Adam, çabucak iyileştiği için o sırada arkadaşlarıyla balık tutmuş olabilir. Ve diş izlerinin karakterine ve dağılımına göre, sorumlu en olası tür ya bir kaplan ya da beyaz köpekbalığıydı.”

Antik Japonya’ya yeni bir bakış açısı

Max Planck Enstitüsü’nden bir araştırmacı olan ortak yazar Dr. Mark Hudson, “Jomon Japonya’nın Neolitik halkı bir dizi deniz kaynağını sömürdü… Tsukumo 24’ün kasıtlı olarak köpekbalıklarını mı hedeflediği veya köpekbalığının kan tarafından mı çekildiği açık değil. veya diğer balıklardan yem. Her iki durumda da, bu bulgu yalnızca antik Japonya’ya yeni bir bakış açısı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda arkeologların tarih öncesi bir topluluğun hayatındaki dramatik bir bölümü yeniden inşa edebildikleri nadir bir örnek.”

Referans: J. Alyssa White, George H. Burgess, Masato Nakatsukas, Mark J. Hudson, John Pouncett, Soichiro Kusaka, Minoru Yoneda, Yasuhiro tarafından “Tsukumo kabuk höyüğünden, Okayama, Japonya’dan 3000 yıllık köpekbalığı saldırısı kurbanı” Yamada ve Rick J. Schulting, 23 Haziran 2021, Arkeoloji Bilimi Dergisi: Raporlar.

Bulunan yaraları görselleştirmek için Alyssa White, John Pouncett ve Rick Schulting tarafından geliştirilmekte olan ve Tsukumo 24 BodyMap 3D’de keşfedilebilen yeni bir 3D analiz yöntemi kullanıldı.

Yazarlar: J. Alyssa White, George H. Burgess, Masato Nakatsukasa, Mark J. Hudson, John Pouncett, Soichiro Kusaka, Minoru Yoneda, Yasuhiro Yamada, Rick Schulting

Çeviri: Gözde Batmaz