Sibirya’nın vahşi doğasında yalnız başına yaşayan 77 yaşındaki Agafya

Dünyanın “en yalnız kadını” Sibirya’daki tarihi münzevi kulübesini saran büyük bir yangından kurtarıldı. 77 yaşındaki Agafya Lykova hayatının ilk 35 yılında aile üyeleri dışında hiç kimseyi görmedi.

77 yaşındaki Agafya Lykova, 1939 yılında Stalin yönetimi dönemi ailesi ile vahşi doğaya sığındı. Burada hayatta kalan tek aile üyesi oldu.

Yıllarca tek başına yaşadı

Ahşap bir kulübede doğan Lykova tüm hayatı boyunca orada yaşadı. Ancak son zamanlarda yaşlılığın getirdiği zorluklardan dolayı gelen yardımları kabul etmeye başladı.

Agafya Lykova

Kış hazırlıkları için yardıma gelen gönüllüler henüz botlarına binip ayrılmışlardı Lykova’nın kulübesinin yandığını ve ateşin çatıyı sardığını fark ettiler.

Lykova’yı kurtarmak için hemen geri döndüler ve Rus milyarder Oleg Deripaska’nın maddi yardımıyla inşaat edilen yeni ahşap evine yayılan yangını durdurdular.

Life dergisinin haberine göre gönüllüler keşişin eski evini ve ahırını saran yangını söndürmek için geri geldi. Lykova’nın bu bahar taşındığı yeni evini yangından kurtarmayı başardı. Lykova da yangından zarar görmedi.

Gönüllüler yetkililere, karakol hattından ulaşarak hayvanların da yara almadan kurtulduklarını söylediler.

Yangının bir mumdan çıktığı tahmin ediliyor

Hava sıcaklıkları eksi 50 dereceye düştüğü için yeni tek katlı evinin parçalara ayrılıp uzaklarda bir dağ yamacına taşınması gerekmekte ama Lykova bulunduğu bölgeyi terk etmeyi reddediyor.

Lykova’nın yeni kulübesi babası ve erkek kardeşleri tarafından yapılan eski yıkık dökük ama tarihi kulübesine yakın bir yerden yeniden inşa edildi.

1666 senesinde Ortodoks Kilisesi’nden ayrılan Kadim Müminlerin (Old Believers) üyeleri olarak dini baskıdan kaçmışlardı.

35 yaşına kadar aile üyeleri dışında başka insan bilmedi

Lykova, Karp ve Akulina Lykov’un dördüncü çocuğuydu ve hayatının ilk 35 yılında hiç kimseyle iletişimi olmadı.

Batı Sayan Dağları üzerinde helikopter ile göreve çıkan jeologlar tarafından fark edilene kadar, köylü gibi yaşayan Lykov ailesi kırk yıl boyunca köylü hiç kimse tarafından fark edilmedi.

Agafya’nın annesi 1961’de, babası da 1988 yılında vefat etti.

Modern hayattan kaçınan Agafya, bulunduğu yerden yaklaşık 245 kilometre uzaklıktaki bir kasabaya ya da şehre taşınmayı reddediyor.

Virüsten uzak tutmaya çalışıyorlar

Yetkililer, insanlarla nadir iletişime geçtiği için Lykova’yı Kovid’den korumak için özel önlemler aldı.

Ailesinin birkaç üyesi, Sovyet döneminde ziyaretçilerden yakalanan enfeksiyonlardan öldü.

Ancak geçen yıl bir internet fenomeni helikopter kiralayarak Lykova ile fotoğraf çektirmeye gitti. Kesişin hayatını riske attığı için de eleştirilere maruz kaldı.

Ayıların ve kurtların dolaştığı bölgede ara sıra kontroller yapan yerel yetkili Alexander, “Agafya’yı ziyaretimiz sırasında virus olsun ya da olmasın hepimiz çok dikkatli davranıyoruz. Agafya, günümüzün enfeksiyonlarıyla ve hastalıklarıyla karşılaşmamış bir Mowgli gibi.  Onun güvende kalması için dikkatli olmamız gerektiğini biliyoruz ” dedi.

Kaynak: The Sun

Çeviri: Gözde Batmaz