Taliban, bekar Afgan annelerin çocuklarını alıyor: Kızımı almaya geldiler - Yaziyor.Org

Taliban, bekar Afgan annelerin çocuklarını alıyor: Kızımı almaya geldiler

Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle kadınların hayatının adeta cehenneme döndüğü Afganistan’da eşleri olmayan bekar anneler Taliban yönetimi altında çocuklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Afganistan’da yaşayan bekar annelerin hayatı her zaman zor oldu anca bu kez Taliban yönetimi altında var olan haklarını da kaybetme korkusu yaşıyorlar.

Belh vilayetinin yönetim merkezi olan Mezar-ı Şerif’in 14 Ağustos’ta Taliban’ın eline geçmesinden sonraki gün, Raihana’nın* altı yaşındaki kızını almak için birkaç silahlı adam geldi.

Afgan kadın

2020 yılında Taliban güçlerinin kocasını öldürmesiyle dul kalan Raihana (*), çocuğunu bekar bir anne olarak yetiştiriyordu. Kocasının ölümünden sonra kızının velayetini almak için eşinin akrabalarıyla mücadele etti ve Afgan medeni kanunundan dolayı sahip olduğu haklar sayesinde kazandı.

Ama şimdi şehri Taliban’ın elindeyken, Raihana yalnız kaldı.

Raihana, The Guardian’a  ‘’Mezar-ı Şerif’in ele geçirilmesinden bir gün sonra kayınbiraderim Taliban savaşçılarıyla babamın evine gelmiş ve kızımı onlara vermemimizi söylemiş’’ dedi.

Kızını almak için geldiler

Raihana şanslıydı. Silahlı adamlar geldiğinde o ve kızı evde değildi. Bu haberi duyar duymaz çocuğunu alıp Kabil’e gitmek için Mezar-ı Şerif’den kaçtı.

Raihana, “Kızımı benden almak istediler. Bir kamyonun arkasında un çuvallarının içine saklandık. Şoför bizi bulduğunda bizi Kabil’e götürmesi için yalvardık ” dedi.

Afganistan’ın başkentine ulaştıklarında Raihana yardım istemek için birkaç büyükelçiliğe gitti. Sonuna İngiltere’ de yaşayan kız kardeşi, ikisini de Afganistan’dan güvenli bir yere uçmalarını sağladı. Şimdi Riahana ve kızı Manchester’dalar.

Raihana, sözlerine şöyle devam etti: ‘’ Onca zorluktan sonra Afganistan’dan ayrılmayı başardım. Kızım yanımda olduğu için çok mutluyum.’’

Afganistan’daki bekar annelerin hayatları hep yoksulluk içinde geçti ve her zaman ötekileştirildiler.  Şimdi de Taliban yönetimi altında durumları daha da zorlaştı.

Taliban üyesi olan adamdan çocuklarını kaçırıyor

28 yaşında üç çocuk annesi Yalda (*), çocuklarını elinden almaya çalışan kocasından Kabil’de saklanıyor.

Yalda, ‘’ Eski eşim şimdi Taliban üyesi ve çocuklarımı elimden almaya çalışıyor. Babamın evinin çevresinde bekliyorlar. Onları sürekli taciz ediyorlar, Beni ve çocuklarımı arıyorlar. Eline geçen her fırsatı kullanmak istiyor.’’ dedi.

Yalda sözlerine şöyle devam etti : “Yıllarca kocam tarafından zulme uğradım. On dört yaşında babam tarafından evlendirildim. Evlilik hakkında hiçbir şey bilmiyordum.  O zamanlar hala bir çocuktum. “

Kızını okula göndermek istediği için şiddet gördü

Kısa bir süre sonra Yalda hamile kaldı ve sonraki yıllarda iki çocuğu daha oldu. Bir süre sonra kocasının Taliban üyesi olduğunu fark etti. Evliliklerinde bu erkeğin şiddet ve istismarına maruz kaldı.

Yalda : “Kızımızın okula gitmesine izin vermezdi. Ben gitmesi için ısrar ettiğimde ise kemeriyle beni döverdi. Vücudum şiddetin izleriyle kaplı.” dedi.

Kaçtı

2014 yılında Yalda kocasını terk etmeye karar verdi.  “Bir kış gecesi, eşim Taliban üyeleriyle beraberken çocuklarımı aldım ve kaçtım. Çok soğuk ve karanlık bir geceydi anca komşumun yardımı sayesinde kaçmayı başardım. Çocuklarımla birlikte Kabil’e giden bir arabaya bindik.”

Çocuklarını korumaya çalışıyor

Yalda Pakistan’a kaçtı. Kocası Afgan güçleri tarafında tutuklanıp hapse atıldıktan sonra Afganistan’a geri döndü. Geri döndüğü zaman çocuklarının velayetini aldı. Ancak şimdi Taliban iktidara geldiği için çocuklarını alabileceklerinden korkuyor.  Hala saklanıyor ve ABD’ye yaptığı vize başvurusunun kabul edilmesini umuyor ama Afganistan’dan nasıl ayrılacağını bilmiyor.

Yalda: “2014 yılından beri çocuklarım için çok şeye katlandım. Onlar için çok fazla acıya tahammül ettim. Onlara hem annelik hem babalık ettim. Onları asla terk etmeyeceğim  ama yanımda tutmak için de yardıma ihtiyacım var. ” dedi.

*İsimler değiştirilmiştir.

Çeviri: Gözde Batmaz